Liga Europy: Raków Częstochowa - Atalanta Bergamo. Blamaż na koniec europejskiej kampanii

2023-12-14, 22:53

Raków Częstochowa zakończył fazę grupową Ligi Europy bolesną porażką. Foto: PAP/Waldemar Deska

Raków Częstochowa przegrał z Atalantą Bergamo w 6. kolejce piłkarskiej Ligi Europy 0:4. Mistrzowie Polski zajęli 4. miejsce w grupie i nie zagrają wiosną nawet w Lidze Konferencji.

Raków skarcony za błędy

Ostatnia kolejka miała rozstrzygnąć, czy Raków zajmie trzecie miejsce w grupie Ligi Europy i trafi do Ligi Konferencji Europy. Mistrz Polski grał z Atalantą Bergamo i toczył korespondencyjny pojedynek ze Sturmem Graz.

Aby zagrać w LKE, zespół z Częstochowy musiał w czwartek w Sosnowcu osiągnąć lepszy wynik w konfrontacji z Atalantą niż Sturm w Lizbonie, gdzie mierzył się ze Sportingiem.

Trener mistrzów Polski Dawid Szwarga na chwilę przed meczem dokonał zmiany w awizowanym składzie - Milana Rundicia zastąpił Jean Carlos Silva. Pierwsze minuty w wykonaniu Rakowa były bardzo obiecujące, jednak to goście, mimo wystawienia przez trenera Gasperiniego rezerwowego składu, szybko objęli prowadzenie.

W 14. minucie piłkę na swojej połowie stracił Kochergin, a Miranczuk po udanym przechwycie podał piłkę do Luisa Muriela. Doświadczony napastnik minął obrońcę gospodarzy zwodem "na zamach", po czym precyzyjnym uderzeniem pokonał Vladana Kovacevicia.

Stracony gol podziałał demobilizująco na piłkarzy z Częstochowy. Popełniali oni coraz więcej błędów, a w ich grze nawarstwiała się niedokładność.
Przed upływem drugiego kwadransa, było już 0:2. Prowadzenie dla gości podwoił młody obrońca Giovanni Bonfanti, skutecznie wykorzystujący zamieszanie w polu karnym po rzucie rożnym.

Raków rzucił się do odrabiania strat, bliski szczęścia był Łukasz Zwoliński. W kierunku napastnika świetnie dośrodkował Plasvić, lecz "Zwolak" minął się z piłką. Niewykorzystana sytuacja mogła się zemścić, gdy Muriel mógł strzelić na 0:3. Na szczęście dla mistrzów Polski, tym razem kolumbijski napastnik chybił.

Nie pomógł wynik Sportingu

Po przerwie Raków chciał odrabiać straty, a już po chwili mógł stracić kolejnego gola. Ze świetnej strony znów pokazał się Kolumbijczyk Muriel, który znalazł się w sytuacji sam na sam z Kovaceviciem, ponownie jednak spudłował.
Patrząc na grę podopiecznych Dawida Szwargi, ciężko było o optymizm - byli niedokładni w podaniach, wolni, momentami wręcz nieporadni.

Po upływie godziny gry, na boisku pojawili się Marcin Cebula i Ante Crnac - to drugi z nich mógł szybko wpisać się na listę strzelców. Otrzymał podanie w polu karnym od Berggrena, lecz nie zdecydował się ani na szybki strzał, ani podanie. Ostatecznie przełożył piłkę na lewą nogę i został zablokowany.

Między 69. a 71. minutą gospodarze meczu w Sosnowcu mieli dwie doskonałe szanse bramkowe. Najpierw niecelnie uderzył głową Zwoliński, a później bezskutecznie próbowali Adnan Kovacević i Crnac.

Jak zachowywać się pod bramką rywali, pokazał po kilkudziesięciu sekundach Muriel. Ze skrzydła dośrodkował Holm, a napastnik doskonale ustawił się do wybijanej przez zawodnika Rakowa piłki i został "nastrzelony", podwyższając na 0:3.

Słabi piłkarsko mistrzowie Polski, sprawdzając swoje szanse na grę w Lidze Konferencji, coraz częściej nasłuchiwali wieści z Lizbony, gdzie Sporting radził sobie bardzo dobrze ze Sturmem Graz. Oba zespoły przegrywały po 0:3, więc zdobyta bramka, zapewniłaby Rakowowi przedłużenie europejskiej kampanii.

Ostatecznie, padł jeszcze jeden gol, ale dla Atalanty. W doliczonym czasie gry, na listę strzelców wpisał się Belg Charles De Ketelaere. Mistrzowie Polski pożegnali się więc z europejskimi pucharami po fatalnym meczu na zakończenie Ligi Europy.

Raków Częstochowa - Atalanta Bergamo 0:4

Gole: 0:1 Luis Muriel (14. minuta), 0:2 Giovanni Bonfanti (26.), 0:3 Luis Muriel (72.), 0:4 Charles De Ketelaere (90+2.)

Składy:

Raków: Vladan Kovacević - Bogdan Racovitan, Adnan Kovacević, Fran Tudor - Jean Carlos Silva (78. Deian Sorescu), Vladyslav Kochergin (60. Marcin Cebula), Gustav Berggren, Srdjan Plavsić - John Yeboah (61. Ante Crnac), Bartosz Nowak (81. Sonny Kittel) - Łukasz Zwoliński (81. Fabian Piasecki).

Atalanta: Marco Carnesecchi (84. Francesco Rossi) - Hans Hateboer, Giovanni Bonfanti, Tommaso Del Lungo - Emil Holm (84. Marco Palestra), Michel Adopo (90+1. Leonardo Mendicino), Mario Pasalić, Nadir Zortea - Aleksey Miranchuk (89. Tommaso De Nipoti) - Charles De Ketelaere, Luis Muriel(89. Moustapha Cisse).