La Liga: Barcelona odrobiła straty i sięgnęła po komplet punktów. Przeciętny występ Roberta Lewandowskiego

2024-01-04, 23:44

Robert Lewandowski nie zdołał strzelić gola w meczu z Las Palmas. Foto: PAP/EPA

FC Barcelona pokonała na wyjeździe Las Palmas 2:1 w meczu 19. kolejki piłkarskiej La Ligi. Zwycięstwo w doliczonym czasie gry zapewnił Ilkay Gundogan, który wykorzystał rzut karny.

W pierwszej połowie Barcelona nie sprawiała wrażenia drużyny, który zamierza gonić lidera Real Madryt i wicelidera Gironę. Katalończycy niczym się nie wyróżniali, na dodatek przegrywali już od 12. minuty po trafieniu z bliska ich byłego piłkarza Munira El Haddadiego.

Po przerwie gra mistrzów Hiszpanii wyglądała już lepiej, a efektem było wyrównanie w 55. minucie, choć po bardzo przypadkowej akcji.

Obrońcy Las Palmas tak niefortunnie wybili piłkę sprzed swojej bramki, że trafiła ona... w zaskoczonego Lewandowskiego i spadła pod nogi Sergiego Roberto. Doświadczony Hiszpan podał do Ferrana Torresa, który trafił do siatki.

Przewaga wciąż należała do gości, ale piłkarze dziesiątego w tabeli Las Palmas również mieli swoje okazje.

I kiedy wydawało się, że spotkanie zakończy się remisem, duży błąd w 90+1. minucie popełnił wprowadzony chwilę wcześniej w zespole gospodarzy Daley Sinkgraven. Holender popchnął skaczącego do piłki Ilkaya Guendogana. Sędzia podyktował rzut karny, a Sinkgravena ukarał czerwoną kartką. Protesty jego kolegów z drużyny na nic się zdały. Wkrótce potem skutecznym wykonawcą "jedenastki" okazał się sam poszkodowany.

Te wydarzenia już z ławki rezerwowych obserwował Lewandowski, zmieniony w 72. minucie. Polak, oprócz dość przypadkowego udziału przy wyrównującej bramce, niczym szczególnym się nie wyróżnił.

W 78. minucie w barwach Barcelony zadebiutował sprowadzony pod koniec grudnia z Athletico Paranaense 18-letni napastnik reprezentacji Brazylii Vitor Roque.

W doliczonym czasie gry, już przy stanie 2:1 dla mistrzów Hiszpanii, Roque mógł wpisać się na listę strzelców, ale nie wykorzystał doskonałej okazji. Natomiast w kolejnej akcji jego strzał został zablokowany.

Dzięki zwycięstwu Barcelona awansowała na trzecie miejsce. Ma 41 punktów i traci siedem do Realu oraz Girony.

W pozostałych czwartkowych meczach Osasuna wygrała z Almerią 1:0, a Sevilla przegrała z Athletic Bilbao 0:2. W tabeli prowadzi Real Madryt (48 pkt.). Drugie miejsce zajmuje Girona (48 pkt.), a trzecie Barcelona (41 pkt.).