Ekstraklasa. Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław. Koncert w hicie kolejki. Jest nowy lider tabeli

2024-03-08, 22:29

Zawodnicy Jagiellonii Białystok cieszą się z gola podczas meczu 24. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy ze Śląskiem Wrocław. Foto: PAP/Artur Reszko

W meczu dwóch najlepszych drużyn obecnego sezonu piłkarskiej ekstraklasy Jagiellonia Białystok wygrała u siebie ze Śląskiem Wrocław 3:1 w 24. kolejce i awansowała na pierwsze miejsce w tabeli.

W pierwszej połowie Jagiellonia wypunktowała lidera z Wrocławia

Mecz lepiej zaczął jednak Śląsk, to jego piłkarze utrzymywali się przy piłce - w 3. min mocny strzał z linii "szesnastki" Erica Exposito obronił Zlatan Alomerovic, a w kolejnej akcji prawą stroną Piotra Samca-Talara piłka tylko przeleciała w poprzek pola karnego Jagiellonii.

Ale już w 7. min gospodarze objęli prowadzenie. Z lewej strony zagrał w pole karne Nene, Dominik Marczuk wyprzedził Leivę i technicznym strzałem przy słupku zdobył gola. W odpowiedzi obrońcy z Białegostoku zablokowali strzał z pola karnego Petra Schwarza.

Z minuty na minutę tej części meczu Jagiellonia coraz bardziej przypominała, w jakim stylu wygrywała wcześniejsze spotkania, zwłaszcza u siebie. Jej piłkarze z dużą swobodą rozgrywali piłkę i zdobywali przestrzeń, byli też bardzo skuteczni w polu karnym gości. W 17. min podwyższyli prowadzenie; Rafał Leszczyński zdołał co prawda odbić strzał Jesusa Imaza, ale był bezradny przy dobitce Michala Sacka, nominalnie prawego defensora, który znalazł się w środku pola karnego Śląska.

W 23. min Jagiellonia z dużym szczęściem wybroniła się przed golem samobójczym, po tym jak piłkę w jej pole karne zagrał z prawej strony Martin Konczkowski. Białostoczanie dominowali coraz bardziej, wszyscy ofensywni piłkarze Śląska byli zupełnie niewidoczni, akcji indywidualnych próbowali Leiva i Exposito, ale bez rezultatu.

W 30. min doskonałą okazję dla Jagiellonii zmarnował Kristoffer Hansen, który w sytuacji sam na sam przestrzelił. Norweski skrzydłowy zrehabilitował się jednak już minutę później, doskonale wypatrzył w polu karnym Marczuka, a ten zdobył swoją drugą bramkę w tym spotkaniu.

W drugiej połowie scenariusz meczu Jagiellonia - Śląsk uległ zmianie

Atakował Śląsk i w 53. min zdobył gola. Konczkowski dośrodkował w pole karne Jagiellonii, a Piotr Samiec-Talar, nie pilnowany przez stoperów, głową trafił do bramki. Goście próbowali pójść za ciosem; w 63. min znowu szansę miał Samiec-Talar, ale tym razem obrońcy strzał zablokowali.

Jagiellonia nie grała tak efektownie jak przed przerwą, jej piłkarze skupiali się na obronie, akcje ofensywne były rzadsze. Ale z upływem czasu gra się wyrównała i to Jagiellonia zaczęła stwarzać sytuacje. W 59. min szansę miał Hansen, ale uderzył niecelnie, w 72. min przestrzelił Imaz, a minutę później Pululu. W kolejnej akcji Leszczyński uratował Śląsk przed bramką samobójczą, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Bartłomieja Wdowika.

Wrocławianie próbowali zmienić wynik, ale mądrze broniąca się Jagiellonia nie pozwoliła gościom zdobyć już kolejnej bramki. Zwycięstwo dało jej powrót na fotel lidera ekstraklasy.

Jagiellonia liderem

Jagiellonia i Śląsk mają po 45 punktów, ale białostoczanie legitymują się lepszym bilansem spotkań bezpośrednich.

Pięć punktów mniej zgromadziły Pogoń Szczecin i Lech Poznań, które w weekend zmierzą się, odpowiednio, u siebie z KGHM Zagłębie Lubin i na wyjeździe z Górnikiem Zabrze.

Mecz Jagiellonia - Śląsk był pierwszym z mocnych akcentów w tej kolejce. W niedzielę w Łodzi wielki ligowy klasyk - Widzew podejmie "odwiecznego rywala" - Legię Warszawa.

W drugim piątkowym spotkaniu Radomiak Radom wygrał na wyjeździe z Piastem Gliwice 3:2.

Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 3:1 (3:0)

Bramki: 1:0 Dominik Marczuk (7), 2:0 Michal Sacek (17), 3:0 Dominik Marczuk (31), 3:1 Piotr Samiec-Talar (53).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Taras Romanczuk. Śląsk Wrocław: Peter Pokorny, Martin Konczkowski, Patrick Olsen, Alen Mustafic.

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 13 480

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Michal Sacek, Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Bartłomiej Wdowik - Dominik Marczuk (68. Jose Naranjo), Taras Romanczuk, Nene (68. Jarosław Kubicki), Kristoffer Hansen (90+4 Jakub Lewicki) - Jesus Imaz (90+4 Tomasz Kupisz), Afimico Pululu (87. Kaan Caliskaner).

Śląsk Wrocław: Rafał Leszczyński - Martin Konczkowski (68. Mateusz Żukowski), Łukasz Bejger, Aleks Petkow, Patryk Janasik - Piotr Samiec-Talar (84. Burak Ince), Patrick Olsen (80. Alen Mustafic), Peter Pokorny, Petr Schwarz (68. Patryk Klimala), Matias Nahuel Leiva - Eric Exposito.