more_horiz
Wiadomości

"Agnieszka Radwańska w pewnym sensie osiągnęła za dużo"; "Najbardziej kreatywna tenisistka" - Navratilova składa hołd Polce

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 10:55
"Trudno odnieść tyle sukcesów co ona bez żadnej broni" - oceniła karierę Agnieszki Radwańskiej Martina Navratilova, legendarna tenisistka, z która Polką przez moment współpracowała. 
Agnieszka Radwańska
Agnieszka RadwańskaFoto: Shutterstock

Agnieszka Radwańska w listopadzie 2018 roku poinformowała o zakończeniu kariery. Polka wygrała 20 turniejów WTA, w 2015 roku triumfowała w kończącym sezon turnieju masters, w którym rywalizuje osiem najlepszych zawodniczek sezonu - WTA Finals. W 2012 roku dotarła do finału Wimbledonu, a cztery razy w Wielkim Szlemie zatrzymana została na półfinale. Przez kilkanaście tygodni była też wiceliderką światowego rankingu. 

Agnieszka Radwańska collage 1200.jpg
Agnieszka Radwańska kończy karierę. Największe sukcesy i porażki polskiej tenisistki

W 2015 roku Radwańska zdecydowała się na krótką współpracę z Martiną Navratilovą, która w sztabie Polki pełniła rolę konsultantki. Amerykanka czeskiego pochodzenia Radwańskiej przyglądała się przez kilka miesięcy. Współpraca pań nie przynosiła jednak spodziewanych efektów, a po odpadnięciu Polki w 1/8 finału Australian Open 2015 Amerykanka publicznie skrytykowała Radwańską.

Teraz Navratilova, która ma na koncie 18 tytułów wielkiego szlema pochyliła się nad karierą Radwańskiej poświęcając Polce felieton. 

"Agnieszka Radwańska była sprzecznością - była najbardziej pomysłową i kreatywną tenisistką swojego pokolenia, ale jednocześnie tak bardzo niechętną do ryzyka, że miała duże kłopoty z próbowaniem nowych rzeczy podczas treningu - stwierdziła na wstępie swoich rozważań Navratilova. 

Navratilova podkreśliła jednak, że kibice zapamiętają Polkę ze względu na zagrania, o których inne zawodniczki nawet by nie pomyślały. "Czasem Radwańska je planowała, ale czasami były one reakcją na nietypową sytuację" - stwierdziła legendarna tenisistka. 

Navratilova dodała, że Polka na korcie grała niezwykle inteligentnie: w erze tenisa siłowego i gry "bum-bum" Radwańska grała spontanicznie, tworzyła tak wiele za sprawą swojej głowy i rąk".

Amerykanka dodała, że Radwańska w przeciwieństwie do innych zawodniczek ryzykowała podczas meczów, a nie w trakcie treningów. "Jeśli czuła, że nie jest w stanie w pełni kontrolować piłki nie lubiła grać mocniej. Na treningach nie pokazywała niczego wyjątkowego. Podczas gdy większość zawodniczek to właśnie wtedy jest najbardziej pomysłowa i kreatywna i stosuje zagrania, których nawet nie próbowałyby normalnie podczas spotkania, Radwańska była zachowawcza. 

Amerykanka czeskiego pochodzenia zwróciła także uwagę na wyróżnienia, które Polka otrzymywała za zagranie dnia, zagranie miesiąca, zagranie roku. "Jej uderzenia były w takich zestawieniach znacznie częściej niż w przypadku jakiejkolwiek innej tenisistki w tourze. Szybko się poruszała i szybko myślała. Posyłała takie zagrania, których ludzie się nie spodziewali i często zaskakiwała nawet samą siebie, prezentowała coś magicznego". 

Navratilova podkreśliła jednak, że kibice mogą nie zdawać sobie sprawy, że Radwańska była osobą, która niechętnie wychodziła ze swojej strefy komfortu. "Biorąc pod uwagę jej nietolerancję na ryzyko, to zagrania spontaniczne, te nagradzane  i wyróżnianie, to coś bardzo osobliwego - zaznaczyła ekspertka.

Navratilova dodała, że jej zdaniem Agnieszka Radwańska była najbardziej skuteczna będąc "pod ścianą": wtedy pokazywała, że jest najbardziej pomysłowa w stawce.

Agnieszka Radwańska 1200 f.jpg
"La Profesora", "Magik", "Ninja". Tak grała Agnieszka Radwańska [WIDEO]

"Agnieszka nie dysponowała żadną wielką bronią. Nie zmiatała rywalek z kortu. Prezentowała taki klubowy tenis, ale na bardzo wysokim poziomie. To nie pomniejsza jej zasług, wręcz przeciwnie. W czasach siłowego tenisa wyróżniała się różnorodnością zagrań. W pewnym sensie grała staromodny tenis - oceniła Radwańska była tenisistka. 

"Analizując jej karierę, możesz powiedzieć, że osiągnęła aż za dużo. Trudno odnieść tyle sukcesów co ona bez żadnej broni (...)" - przyznała słynna zawodniczka.

Navratilova w przeszłości reprezentowała też Czechosłowację, jest jedną z najwybitniejszych tenisistek w historii. Wygrała 167 turniejów singlowych, w tym 18 zaliczanych do Wielkiego Szlema. Liczne sukcesy odnosiła również w deblu i mikście. Karierę zakończyła ostatecznie w wieku 50 lat. Liderką światowego rankingu była łącznie przez 332 tygodnie.

ah, wta.com


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także