more_horiz
Wiadomości

WEC: Robert Kubica czwarty na torze Sebring na Florydzie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 08:27
Zespół Prema Orlen Team, którego kierowcą jest Robert Kubica zajął czwarte miejsce w wyścigu 1000 mil Sebring, pierwszej rundzie długodystansowych samochodowych mistrzostw świata WEC (World Endurance Championship).
Robert Kubica zajął 4. miejsce w wyścigu 1000 mil Sebring
Robert Kubica zajął 4. miejsce w wyścigu 1000 mil SebringFoto: Joao Filipe/Dppi / Zuma Press / Forum

1000 mil Sebring. Robert Kubica i Prema Orlen Team tuż za podium na otwarcie sezonu WEC

Partnerami Kubicy w teamie są w tym roku Szwajcar Louis Deletraz i debiutujący w wyścigach długodystansowych Włoch Lorenzo Colombo. Deletraz wraz z Kubicą i Chińczykiem Yifei Ye w 2021 tworzyli zespół, który triumfował w klasyfikacji generalnej Le Mans Series.

Na torze Sebring Kubica był pierwszym zawodnikiem teamu, który ruszył na trasę. Polak jechał bardzo dobrze, szybko zaczął obrabiać straty do rywali, którzy lepiej wypadli w kwalifikacjach. Po godzinie, gdy samochód przejął Colombo, Prema Orlen Team plasował się klasie LMP2 na trzeciej pozycji.

Włochowi nie udało się poprawić lokaty teamu, za to jadący po nim Deletraz wypadł zdecydowanie lepiej. Wyprowadził zespół na prowadzenie i szybko zdobył kilkanaście sekund przewagi nad ekipą United Autosports. Wtedy jednak doszło do groźnego wypadku Argentyńczyka Jose Marii Lopeza z Toyoty, który przy dużej prędkości uderzył w bandę i dachował. Samochód został całkowicie rozbity, na tor wyjechał safety car.

Po neutralizacji rywalizację wznowiono, Kubica przejął samochód od 191 okrążenia. Jednak na godzinę przez metą wyścig został zatrzymany. Powodem była silna burza w okolicy toru, a przepisy wyścigowe w USA w takich warunkach nie zezwalają na jazdę.


Rywalizację wznowiono za samochodem bezpieczeństwa. Gdy w tym czasie kilka ekip zjechało do serwisu na zmianę opon i tankowanie, Prema Orlen Team awansował na trzecie miejsce. Jednak burza ponownie wróciła nad tor, wyścig zatrzymano drugi raz. Wznowiono go dopiero na 20 minut przed końcem, ale silne wyładowania atmosferyczne nie pozwoliły na dalszą jazdę.

WEC. Prema Orlen Team blisko podium w klasie LPM2


Ogłoszenie rezultatów było sporym zaskoczeniem dla teamu Kubicy, który na mecie zameldował się w LMP2 jako trzeci. Sędziowie zdecydowali się bowiem na przywrócenie wyników sprzed zjazdów na tankowanie. A wtedy Prema Orlen Team plasował się na czwartym miejscu. I na takiej pozycji został ostatecznie sklasyfikowany w LMP2.


W klasyfikacji generalnej triumfował Alpine Elf Team o prawie 7 s wyprzedzając Toyota Gazoo Racing.

W kalendarzu WEC jest w tym roku sześć rund, wśród nich 24-godzinny Le Mans. Drugą eliminacją będzie 7 maja wyścig na belgijskim torze Spa-Francorchamps.


Kalendarz WEC w sezonie 2022
:

12-13 marca - prolog (Sebring)
18 marca - 1000 mil Sebring - Alpine Elf Team
7 maja - 6h Spa-Francorchamps
11-12 czerwca - 24h Le Mans
10 lipca - 6h Monza
11 września - 6h Fuji
12 listopada - 8h Bahrajnu

Czytaj także:

red

Zobacz także

Zobacz także