Liga Konferencji: Lechia Gdańsk pokonała Akademiję Pandev. Popis Paixao! Koncert na boisku, dramat na trybunach

2022-07-07, 22:50

Lechia Gdańsk pewnie pokonała w pierwszym meczu zespół Akademiję Pandev. Za tydzień podopieczni Tomasza Kaczmarka zagrają rewanż w Macedonii Północnej w ramach el. Ligi Konferencji UEFA. Foto: PAP/Jan Dzban

Lechia Gdańsk pokonała u siebie Akademiję Pandev (4:1) w pierwszym meczu I rundy eliminacji Ligi Konferencji UEFA. Rewanż za tydzień w Macedonii Północnej. W pierwszej połowie spotkanie na Polsat Plus Arenie zostało przerwane z powodu zamieszek kibiców. Po kilkunastu minutach wznowiono rywalizację.

Dla Lechii Gdańsk jest to już trzeci start w europejskich pucharach, nie licząc Pucharu Intertoto UEFA. Ostatni raz swoich sił próbowali w sezonie 2019/2022 w kwalifikacjach Ligi Europy, gdzie w drugiej rundzie odpadli po dwumeczu z duńskim Brøndby IF (2:1 i 1:4).

Liga Konferencji. Lechia Gdańsk - Akademija Pandev. Dramat na trybunach, koncert na boisku

Już w jednej z pierwszych akcji Lechia Gdańsk mogła stracić bramkę. Bliski zdobycia bramki dla Akademiji Pandev był Mitrovski, który ładnym uderzeniem z woleja posłał piłkę tuż obok słupka Kuciaka.

Zespół z Trójmiasta odpowiedział natychmiastowo, ale Conrado w sytuacji sam na sam z bramkarzem gości przestrzelił i trafił boczną siatkę.

Niestety chwilę później mecz został przerwany z powodu zamieszek kibiców gdańszczan. Obie ekipy zeszły do szatni.

Po wznowieniu rywalizacji dominować zaczęli podopieczni Tomasza Kaczmarka. Już w 17. minucie spotkania Flavio Paixao wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Nie minęło kilka minut, jak lechiści poszli za ciosem i po składnej akcji Łukasz Zwoliński podwyższył rezultat na 2:0.

Lechia Gdańsk wyraźnie przeważała w posiadaniu piłki nad Akademiją Pandev. Jeszcze przed końcem pierwszej połowy w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Paixao, który po raz drugi wpisał się na listę strzelców. Do przerwy gospodarze prowadzili 3:0.

Lechia Gdańsk - Akademija Pandev. Flavio Paixao z hat-trickiem

Po zmianie stron do ataku ruszyli goście. Świetną okazję miał Martin Gjorgievski, ale w ostatniej chwili końcówkami palców futbolówkę wybił Dusan Kuciak, który uchronił Lechię Gdańsk przed utratą pierwszej bramki.

Na Polsat Plus Arenie koncertowo grał 37-letni Portugalczyk. Jeszcze w 65. minucie hat-tricka skompletował Flavio Paixao, który po raz trzeci zmusił do kapitulacji Marko Jovanovskiego. Lechiści na kilkanaście minut przed końcowym gwizdkiem pewnie prowadzili 4:0.

W końcowych minutach gdańszczanie popełnili błąd przy stałym fragmencie gry, co dobrze wykorzystał Dusan Joković, strzelając honorowego gola dla Akademiji Pandev. Do końca meczu w Trójmieście wynik nie uległ już zmianie i podopieczni Tomasza Kaczmarka podobnie jak Pogoń Szczecin uzyskali wysoką zaliczkę przed rewanżem w eliminacjach LK.

Drugi mecz między Lechią Gdańsk, a Akademiją Pandev zostanie rozegrany 14 lipca o godzinie 17.00 w Skopje. W pierwszej rundzie Ligi Konferencji gra również Pogoń Szczecin, z kolei od kolejnej fazy zmagania rozpocznie Raków Częstochowa.

We wcześniejszym meczu eliminacji Ligi Konferencji Pogoń Szczecin pewnie pokonała u siebie mistrza Islandii KR Reykjavik 4:1

W poprzednim premierowym sezonie LK triumfowała AS Roma, która pokonała w finale Feyenoord 1:0.

Lechia Gdańsk - Akademija Pandev 4:1 (3:0)

Bramki: F. Paixao - 17, 39, 65, Ł. Zwoliński - 25, D. Joković - 81

Sędzia: Nicolas Laforge (Belgia)

Lechia: Kuciak – Stec, Nalepa, Maloca, Pietrzak -Terrazzino (Sezonienko), Gajos (Kubicki), Kałuziński, Conrado (Clemens) – Zwoliński, Paixao (Durmus)

Akademija: Jovanovski – Iliev, Joković, Dimov – Sarkoski, Gjorgievski (Tomovski), Marong (Krstevski), Mitrovski (Donov), Ivanovski – Gjorgjievski (Pandev), Velinovski (Trajkov)