more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Fernando Chalana. Gwiazda portugalskiego futbolu odeszła w wieku 63 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 17:46
W wieku 63 lat zmarł były piłkarz m.in. Benfiki Lizbona Fernando Chalana, który doprowadził reprezentację Portugalii do półfinału mistrzostw Europy 1984.
Fernando Chalana zmarł w wieku 63 lat
Fernando Chalana zmarł w wieku 63 latFoto: AFP/East News

"Fernando Chalana, nasz 'mały geniusz' zmarł w środę 10 sierpnia" - poinformowała Benfica w komunikacie na Twitterze.

Chalana dołączył do Benfiki w 1974 roku, a już 7 marca 1976 roku w wieku 17 lat stał się najmłodszym zawodnikiem, który wystąpił w pierwszej drużynie tego klubu.

"To bardzo smutny dzień dla całego naszego klubu, jak i dla wszystkich miłośników piłki nożnej. Zniknął nasz geniusz, jeden z najwspanialszych i wiecznych symboli klubu. Dopilnuję, aby pamięć o Fernando Chalanie była obecna we wszystkich, którzy sympatyzują z Benficą" - powiedział prezes Benfiki Rui Costa.

Jego talent ujawnił się światu podczas mistrzostw Europy w 1984 roku we Francji, kiedy młody Chalana poprowadził drużynę narodową do półfinału, gdzie zmierzyła się z Francją. Zaliczył w tym meczu dwie asysty i został najlepszym piłkarzem na boisku, ale mecz ostatecznie skończył się przegraną Portugalii 2:3 po dogrywce.

Po turnieju we Francji przeszedł do francuskiego klubu Bordeaux, który w tamtych czasach był liderem francuskiej piłki. Trzy pierwsze sezony dla Chalany były naznaczone kontuzjami, przez co zagrał tylko w 22 meczach i strzelił jedną bramkę. Następnie zdecydował się na powrót do Benfiki w 1987 roku. W barwach portugalskiego zespołu zagrał łącznie w 225 meczach, w których strzelił 37 bramek.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także