more_horiz
Wiadomości

Puchar Polski: Ruch Chorzów - Górnik Zabrze. Wielkie Derby Śląska w tle zamieszek pseudokibiców

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 13:13
Ruch Chorzów przegrał z Górnikiem Zabrze w meczu 1/32 piłkarskiego Pucharu Polski, ale Wielkie Derby Śląska zakłóciły zamieszki pseudokibiców z policją. Służby zidentyfikowały już pierwszych sprawców burd.
Wielkie Derby Śląska między Ruchem Chorzów i Górnikiem Zabrze zostały zakłócone przez pseudokibiców. Do kolejnej fazy Pucharu Polski awansowali Trójkolorowi
Wielkie Derby Śląska między Ruchem Chorzów i Górnikiem Zabrze zostały zakłócone przez pseudokibiców. Do kolejnej fazy Pucharu Polski awansowali "Trójkolorowi"Foto: PAP/Tomasz Wiktor

Na stadionie w Chorzowie pojawiło się prawie 10 tys. kibiców. Wszyscy zgromadzeni na trybunach oczekiwali święta piłkarskiego w związku z Wielkimi Derbami Śląska. Mecz zakończył się wygraną Górnika Zabrze po bramce Rafał Janickiego pod koniec pierwszej połowy

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze. Wielkie Derby Śląska zakłócone przez starcia pseudokibiców z policją

Niestety wydarzenia na boisko, przysłoniły dantejskie sceny z trybun, gdzie kibole Ruchu Chorzów prowokowali starcia z policją i ochroną obiekty. Ponadto spalono flagę Górnika i próbowano sforsować bramę na stadionie przy ul. Cichej 6 w Chorzowie. Musiały interweniować służby, które użyły gaśnic i gazu. 

- Następnie kilkuosobowa grupa pseudokibiców chorzowskiej drużyny wywiesiła na ogrodzeniu buforowym szaliki i emblematy innych klubów piłkarskich, po czym podpaliła je. Zareagowała ochrona zapewniona przez organizatora. Kiedy pracownicy próbowali ugasić ogień, zostali zaatakowani przez pseudokibiców chorzowskiej drużyny. Agresywna grupa kiboli zaczęła rzucać w pracowników ochrony racami i butelkami oraz próbowała przedostać się przez ogrodzenie sektora buforowego - opisali policjanci.

Zidentyfikowano pierwszych pseudokibiców odpowiedzialnych za zamieszki w Chorzowie

Mundurowi zaznaczyli, że dzięki stanowczej reakcji pracowników ochrony nie doszło do eskalacji agresji, interwencja policjantów nie była konieczna. Całe zajście zostało zarejestrowane przez zabezpieczających mecz policjantów, którzy korzystali także z drona. - Policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców bezpośrednio po meczu zidentyfikowali dwóch najbardziej agresywnych kibiców, którzy brali udział w stadionowych zajściach. Ich zatrzymanie jest kwestią czasu - zaznaczyła komenda wojewódzka w Katowicach.

- Obecnie policjanci z Wydziału Kryminalnego analizują zapisy z kamer i ustalają tożsamość pozostałych uczestników zajść na stadionie. Planowane są zatrzymania. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chorzowie - poinformowały służby. 

 


Mecz Ruchu z Górnikiem zabezpieczało 700 policjantów, którzy wylegitymowali 67 kibiców i nałożyli 15 mandatów karnych.

Stanowisko Ruchu Chorzów 

Dzień po wydarzeniach przy Cichej 6 oświadczenie wystosował Ruch Chorzów i Stowarzyszenie Kibiców Wielki Ruch: 

Zarządy Ruchu Chorzów SA oraz Stowarzyszenia Kibiców Wielki Ruch wystosowały wspólne oświadczenie w sprawie zajść, do jakich doszło podczas derbowego meczu z Górnikiem Zabrze.

Z całą stanowczością potępiamy zajścia, do jakich doszło w drugiej połowie derbowego meczu z Górnikiem. Na stadionie przy Cichej nie ma i nie będzie miejsca na takie zachowania.

W odbudowę Ruchu zaangażowało się tysiące kibiców, a takie zachowania niewielkiej grupy nieodpowiedzialnych osób w tym procesie nam nie pomagają, wręcz szkodzą i uderzają w tak mozolnie odbudowywany wizerunek Klubu. Przyjmujemy to z ubolewaniem, jednak pragniemy podkreślić, że wybryki grupki chuliganów nie mogą przysłonić postawy zdecydowanej większości publiczności, która w czwartkowy wieczór stawiła się na Cichej, postawy godnej pochwały. Fani wspierali naszą drużynę od pierwszej do ostatniej minuty, za co serdecznie im dziękujemy.

Zarząd Ruchu Chorzów SA informuje, że Uczestnicy wspomnianych zajść, którzy zostaną zidentyfikowani na podstawie zapisu z kamer monitoringu, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Nie ma naszej zgody na podobne zachowania w przyszłości.

***

W piątek 2 września wylosowano pary 1/16 finału PPGórnik Zabrze zagra na wyjeździe z GKS Katowice. 

Finał Pucharu Polski odbędzie się 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Tytułu broni Raków Częstochowa, który wygrał również w 2021 roku. 

Pula nagród wynosi 10 milionów złotych, z czego połowę zgarnie triumfator rozgrywek.

Kronika Sportowa - 1 września 2022 roku

Czytaj także:

red/PolskieRadio24.pl/PAP/ksruch.com

Zobacz także

Zobacz także