more_horiz
Wiadomości

Speedway GP: ogłoszono nazwiska wszystkich uczestników. W cyklu prawie bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 13:40
Organizatorzy indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu ogłosili we wtorek nazwiska wszystkich piętnastu zawodników, którzy w 2023 roku będą rywalizowali w cyklu Grand Prix. W porównaniu z tegoroczną edycją mistrzostw wśród stałych uczestników doszło ledwo do jednej zmiany. O tytuł najlepszego żużlowca na świecie rywalizować będzie trzech Polaków. 
Bartosz Zmarzlik będzie walczył o czwarty w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata
Bartosz Zmarzlik będzie walczył o czwarty w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata Foto: PAP/Tytus Żmijewski
  • O tytuł mistrza świata w 2023 roku powalczą obrońca tytułu Bartosz Zmarzlik, brązowy medalista tegorocznego cyklu Maciej Janowski oraz Patryk Dudek 
  • Jedyną zmianą w piętnastce stałych uczestników cyklu jest awans do mistrzostw Kima Nilssona, który zastąpi słabo spisującego się Pawła Przedpełskiego

W sobotę w Toruniu zakończył się tegoroczny sezon Speedway Grand Prix. Trzeci w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata już wcześniej zapewnił sobie Bartosz Zmarzlik, a Maciej Janowski zakończył cykl z brązowym medalem. 

Obaj Polacy byli pewni, ze świetne wyniki w tegorocznej edycji cyklu zapewnią im miejsce wśród piętnastu najlepszych żużlowców również w kolejnym roku. Taką samą pewność mogli mieć wicemistrz świata Duńczyk Leon Madsen, Szwed Fredrik Lindgren oraz Brytyjczycy Dan Bewley i Robert Lambert. 

Awans do Speedway Grand Prix zapewniła sobie też najlepsza trójka z tegorocznych eliminacji (GP Challenge): Szwed Kim Nilsson oraz Australijczycy Jack Holder i Max Fricke. Co ciekawe, obaj żużlowcy z Antypodów byli też stałymi uczestnikami tegorocznego cyklu. 

Tylko Przedpełski wypadł z cyklu 

We wtorek ogłoszono decyzję o przyznaniu sześciu stałych dzikich kart na przyszłoroczny sezon. Ciężko mówić o jakichkolwiek zaskoczeniach. Organizatorzy cyklu zdecydowali się na sześciu żużlowców, którzy brali udział także w dopiero co zakończonej edycji cyklu. 

Stałe dzikie karty na sezon 2022 otrzymali Patryk Dudek, który tegoroczne mistrzostwa ukończył na siódmej pozycji, Brytyjczyk Tai Woffinden, Słowak Martin Vaculik, Australijczyk Jason Doyle oraz Duńczycy Mikkel Michelsen i Anders Thomsen. 

W porównaniu z tegoroczną edycją w mistrzowskim cyklu doszło do ledwo jednej zmiany - zdecydowanie odstającego od reszty uczestników Pawła Przedpełskiego zastąpi Kim Nilsson.

 

Siedmiu rezerwowych czeka na szansę 

W wypadku gdyby któryś ze stałych uczestników nie mógł wziąć udziału w którymś z turniejów z powodu kontuzji lub choroby, organizatorzy wytypowali też siedmiu rezerwowych.

Na swoją szansę w cyklu czekać będą Łotysz Andrzej Lebedew, Czech Jan Kvech, Niemiec Kai Huckenbeck, Amerykanin Luke Becker, Francuz Dimitri Berge, Fin Timi Salonen oraz Ukrainiec Marko Lewiszyn. 

Stawkę uczestników w każdym z turniejów uzupełni też jeden żużlowiec, który otrzyma dziką kartę na pojedyncze zawody od organizatorów. 

Czytaj także:

/empe 

Zobacz także

Zobacz także