more_horiz
Wiadomości

Sofascore uznał Zbigniewa Bońka najlepszym piłkarzem MŚ z 1982 roku. "Chciało im się liczyć"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 09:05
Serwis "Sofascore" zajmujący się statystykami wziął pod lupę mistrzostwa świata z 1982 roku i przedstawił kilka ciekawostek dotyczących tamtego mundialu. Jedną z nich jest fakt, że Zbigniew Boniek został uznany za najlepszego piłkarza turnieju.
Serwis statystyczny Sofascore uznał Zbigniewa Bońka za najlepszego piłkarza mistrzostw świata 1982
Serwis statystyczny "Sofascore" uznał Zbigniewa Bońka za najlepszego piłkarza mistrzostw świata 1982Foto: FORUM - / imago sport

Ocena byłego prezesa PZPN wyniosła 7,98. W zestawieniu Zbigniew Boniek wyprzedził między innymi Francuza Michaela Platiniego. Polak miał na swoim koncie cztery bramki i trzy asysty. Prócz tego "Sofascore" wyliczył, że Boniek zanotował 18 kluczowych podań, 14 celnych strzałów i miał średnią podań na mecz - 24,3.

Sofascore: Zbigniew Boniek najlepszym piłkarzem MŚ z 1982 roku

W zestawieniu pojawiła się również najlepsza jedenastka turnieju, w której znalazł się były bramkarz reprezentacji Polski Józef Młynarczyk, mający na koncie największą liczbę skutecznych interwencji w trakcie mundialu. W XI turnieju prócz Bońka i Młynarczyka znaleźli się również: Junior, Daniel Passarella, Bruno Pezzey, Franky Vercauteren, Zico, Michel Platini, Alain Giresse, Paolo Rossi i Karl-Heinz Rummenigge.

- Chciało im się liczyć - skomentował wybór "Sofascore" Boniek. Popularny "Zibi" odniósł się również do jedenastki mundialu i swojej obecności. - Ile można - napisał krótko w mediach społecznościowych.  

XII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które odbyły się w 1982 roku w Hiszpanii, zakończyły się triumfem reprezentacji Włoch. Biało-Czerwoni prowadzeni wtedy przez Antoniego Piechniczka wygrali w meczu o 3. miejsce z Francją 3:2. Bramki zdobywali Andrzej Szarmach, Stefan Majewski i Janusz Kupcewicz. Królem strzelców i MVP turnieju został Włoch Paolo Rossi, a cztery gole miał na swoim koncie Boniek, podobnie jak Brazylijczyk Zico.

Zbigniew Boniek był prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej w latach 2012-2021. Od 2021 roku jest wiceprezydentem UEFA. 


Czytaj także:

red/Twitter/Sofascore

Zobacz także

Zobacz także