LM siatkarek: ciężki mecz w Szczecinie. Chemik Police pokonał Targoviste

2023-01-18, 20:31

Zawodniczki Grupy Azoty Chemika Police cieszą się podczas meczu grupy E siatkarskiej Ligi Mistrzyń z C.S.M. Targoviste w Szczecinie. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police pokonały C.S.M. Targoviste z Rumunii 3:2 (29:27, 25:20, 23:25, 13:25, 15:4) w meczu 4. kolejki grupy E Ligi Mistrzyń. To trzecie zwycięstwo policzanek w fazie grupowej tych elitarnych rozgrywek.

• Siatkarki Chemika Police po tym spotkaniu zajmują drugie miejsce w grupie E z dorobkiem siedmiu punktów. Liderem jest Eczacibasi Stambuł, które ma komplet 12 punktów
  • W następnej serii gier policzanki zmierzą się na wyjeździe z bułgarską Maricą Płowdiw. To spotkanie - 1 lutego

Policzanki po tym spotkaniu zajmują drugie miejsce w grupie E z dorobkiem siedmiu punktów. Liderem jest Eczacibasi Stambuł, które w drugim meczu tej serii pokonało Maricę Płowdiw 3:0 (25:14, 25:16, 25:5) i ma komplet 12 punktów.

Chemik Police lepszy od CSM Targoviste. Mistrzynie Polski z trzecią wygraną w LM

Odsunięcie trenera Marka Mierzwińskiego od prowadzenia chemiczek, które nastąpiło we wtorek, nie wpłynęło na poprawę gry mistrzyń Polski. Te miały w cuglach wygrać oba pojedynki z rumuńskim CSM Targoviste, tymczasem na wyjeździe uratowały się w tie-breaku, a u siebie również potrzebowały pięciu setów, by udowodnić swoją wyższość.

Policzanki przede wszystkim raziły nieporadnością w przyjęciu zagrywki. Przyjezdne przez większość premierowego seta minimalnie prowadziły, a gdy w końcówce ich przewaga wzrosła do trzech punktów (23:20), wydawało się, że ta partia padnie łupem rywalek. Jednak w kilku ostatnich akcjach popisały się ofiarnością w obronie i po kontrach kończonych przez Serbka Jovanę Brokacevic-Canzian i Agnieszkę Korneluk wygrały seta.

To dało im więcej pewności siebie, za to rywalki zaczęły grać chaotycznie w drugiej odsłonie. Ekipa z Targowicy tylko w pierwszej części seta utrzymywała kontakt (10:9). Potem nastąpiła seria udanych ataków policzanek przy serwisach Korneluk oraz Brakocevic-Canzian i po kilku minutach na tablicy pojawił się wynik 18:10 dla gospodyń. Tak dużej przewagi nie roztrwoniły, a ostatni punkt – jak w pierwszym secie - dał im atak ze środka Korneluk.

Na trzecią partię włoski trener gości Giovanni Caprara wycofał Jovanę Mirosavljevic, a wprowadził w jej miejsce Rodicę Buterez. To znacznie poprawiło przyjęcie i grę obronną zespołu CSM. Wprawdzie chemiczki prowadziły 17:11 i wydawało się, że mecz zakończy się za kilka minut, a tymczasem po kilku minutach po autowym ataku Martyny Łukasik zrobiło się 18:18. Rozpędzone Rumunki nie odpuszczały i po skutecznej kontrze byłej zawodniczki Chemika Any Bjelicy objęły prowadzenie 22:21. Za chwilę zmienniczka Buterez zaserwowała asa, a punkt na wagę kontaktowego seta ponownie zdobyła Bjelica.

Przyzwoicie grające przez półtorej partii mistrzynie Polski na początku czwartego seta dały popis nieporadności. Błąd gonił błąd. Nietrafione ataki, słabe przyjęcie, dotknięcia siatki. To wszystko sprawiło, że ambitne rywalki "na dzień dobry" wyszły na 5:0 i z akcji na akcję zwiększały prowadzenie. Szło im to tym łatwiej, że siatkarki Chemika Police wręcz przeszkadzały sobie na boisku. W tej partii mistrzynie Polski zdobyły ledwie 13 punktów.

Strach zajrzał w oczy policzankom i te wzięły się w garść od początku tie-breaka. Od stanu 1:2 dla CSM, miejscowe zdobyły 10 kolejnych punktów. Główną architektką tej serii była serwująca Martyna Łukasik, z której zagrywką nie radziły sobie rywalki. Ta seria zdecydowała o ostatecznej wygranej Chemika, ale wynik i postawa policzanek chwały im nie przyniosły.

Grupa Azoty Chemik Police - C.S.M. Targoviste 3:2 (29:27, 25:20, 23:25, 13:25, 15:4)

Chemik: Fabiola de Sousa, Martyna Łukasik, Agnieszka Korneluk, Jovana Brakocevic-Canzian, Martyna Czyrniańska, Iga Wasilewska - Maria Stenzel (libero) - Maira Cipriano, Joanna Sikorska, Lenka Oveckova, Monika Jagła (libero)

Targoviste: Ilka Van der Vyver, Maria Matei, Denisa Ionescu, Ana Bjelica, Jovana Miroslavljevic, Mira Todorowa - Nicolina Bozicević (libero) - Didona Zadorojnai, Rodica Buterez

Wyniki 4. kolejki LM siatkarek:

grupa A

Developres Bella Dolina Rzeszów - Vasas Obuda Budapeszt 3:1 (25:10, 18:25, 25:13, 25:23)
A. Carraro Imoco Conegliano - Volley Mulhouse Alsace 3:0 (25:15, 25:19, 25:20)

grupa D

Fenerbahce Opet Stambuł - MTV Allianz Stuttgart 3:1 (25:20, 22:25, 25:18, 25:16)

grupa E

Grupa Azoty Chemik Police - CSM Targoviste 3:2 (29:27, 25:20, 23:25, 13:25, 15:4)
Eczacibasi Dynavit Stambuł - Marica Płowdiw 3:0 (25:14, 25:16, 25:5)