more_horiz
Wiadomości

Copernicus Cup: plejada gwiazd w Toruniu! Najlepsi lekkoatleci będą rywalizować w trzynastu konkurencjach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 14:31
Już tylko niewiele ponad tydzień pozostał do zimowego wydarzenia lekkoatletycznego numer jeden tego roku w Polsce! 8 lutego w Toruniu odbędzie się kolejna edycja mityngu Orlen Copernicus Cup, w którym tradycyjnie wystartują największe gwiazdy polskiej i światowej lekkiej atletyki. Polscy kibice będą mogli wspierać m.in. Natalię Kaczmarek, Ewę Swobodę, Pię Skrzyszowską, Damiana Czykiera, Patryka Dobka, czy Piotra Liska w rywalizacji z zagranicznymi medalistami największych światowych imprez.
Piotrek Lisek podczas mityngu lekkoatletycznego
Piotrek Lisek podczas mityngu lekkoatletycznegoFoto: Tomasz Kasjaniuk

Mityng w sercu Kujaw i Pomorza już na stałe wpisał się do światowego kalendarza lekkoatletycznego. – Bardzo się cieszę, że przez kolejne lata wypracowaliśmy sobie opinię doskonałych organizatorów, dzięki czemu zawodnicy bardzo chętnie do nas przyjeżdżają. Oni wiedzą też, że atmosfera w toruńskiej hali jest wyjątkowa, a nasi kibice nie tylko świetnie znają się na lekkiej atletyce, ale także potrafią docenić sportowy kunszt – mówi Krzysztof Wolsztyński, dyrektor Orlen Copernicus Cup Toruń 2023 i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki. Toruński mityng od wielu lat ma już swoją markę. Także w tym roku Orlen Copernicus Cup Toruń znalazł się wśród siedmiu najwyżej sklasyfikowanych zawodów World Athletics Indoor Tour Gold.

Gwiazdy światowej lekkoatletyki wystąpią na mityngu Orlen Copernicus Cup w Toruniu

– O tym, że jesteśmy lekkoatletyczną stolicą, decydują m.in. wyniki naszych zawodników, którzy co roku dostarczają nam wiele emocji. Cieszę się, że mamy coroczną wielką imprezę, czyli Orlen Copernicus Cup, mieliśmy halowe mistrzostwa Europy, a teraz chcielibyśmy mieć też mistrzostwa świata. Chętnie stawiamy na sport, nagradzamy najlepszych i cieszymy się, że możemy cieszyć się m.in. tak świetnym mityngiem – dodaje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. 

Wśród potwierdzonych zawodników zagranicznych, którzy zgłosili się do startu w mityngu, są m.in. medaliści ostatnich igrzysk olimpijskich – Polka Natalia Kaczmarek (400 metrów), Brytyjka Keely Hodgkinson (800 metrów), Grek Miltiadis Tentoglou (skok w dal), Kubańczyk Maykel Massó (skok w dal), czy Thiago Braz (skok o tyczce). W wielu konkurencjach, w których startować będą najlepsi Polacy, kibice będą mogli zobaczyć wyjątkowe pojedynki z medalistami największych światowych imprez. Jednym z wydarzeń mityngu będzie próba bicia rekordu świata w biegu na jedną milę.

"Jest to jeden z najlepszych mityngów na świecie"

Kibice w Arenie Toruń będą mogli wspierać także zawodników z Kujaw i Pomorza, m.in. skoczka o tyczce Pawła Wojciechowskiego. – Jest to jeden z najlepszych mityngów na świecie. Sport jest nieobliczalny, jest lepszy, niż teatr, bo możemy postawić aktorów, ale nie możemy niczego wyreżyserować. Wszystko może się tutaj wydarzyć. Jesteśmy szczęściarzami, że rokrocznie najlepsi lekkoatleci przyjeżdżają do nas – mówi Wojciechowski.

W sumie kibice w Toruniu obejrzą rywalizację w trzynastu konkurencjach – kobiety biegać będą na 60, 400, 800, 3000 metrów i 1 milę oraz 60 metrów przez płotki, natomiast konkurencji męskich będzie siedem – biegi na 400, 800 i 1500 metrów, bieg na 60 metrów przez płotki oraz skok wzwyż, skok w dal i skok o tyczce.

Czytaj także:

mat. prasowe


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także