more_horiz
Wiadomości

PŚ w skokach: Horngacher zaszkodzi Polakom? Wraca sprawa butów

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 14:05
Trener niemieckich skoczków Stefan Horngacher w ubiegłym sezonie doprowadził do tego, że używane przez reprezentantów Polski buty zostały zakazane. Teraz Biało-Czerwoni mogą startować w obuwiu firmy Nagaba, jednak portal sport.pl poinformował, że Horngacher znowu zgłasza do nich zastrzeżenia.
PŚ w skokach: Horngacher zaszkodzi Polakom? Wraca sprawa butów
PŚ w skokach: Horngacher zaszkodzi Polakom? Wraca sprawa butów Foto: PAP/DPA/Daniel Karmann

Austriak Stefan Horngacher w latach 2016-2019 z dużymi sukcesami prowadził polskich skoczków. Przed czterema laty zdecydował się odejść do reprezentacji Niemiec. Od tamtej pory kilkukrotnie wchodził w spory z Biało-Czerwonymi, które dotyczyły ich sprzętu.

Sporne buty Polaków

Kulminacja konfliktu miała miejsce przed rokiem podczas zawodów w Willingen. Horngacher oprotestował buty, które podczas niemieckich konkursów testowali reprezentanci Polski. Problemem był fakt, że obuwie wyprodukowane przez polską firmę Nagaba było bardziej asymetryczne niż buty skoczków z innych drużyn.

Wówczas Piotr Żyła i Stefan Hula zostali zdyskwalifikowani, a Polacy do końca sezonu nie używali spornych butów. Otrzymali jednak zgodę komisji sprzętowej światowej federacji (FIS), by startować w butach Nagaba w sezonie 2022/2023.

Horngacher nie odpuszcza

Według portalu sport.pl, nie oznacza to końca kontrowersji. Stefan Horngacher miał być bowiem zirytowany faktem, że homologacji od FIS nie otrzymały nowe buty, w których startować mieli jego podopieczni. Trener niemieckiej kadry postanowił więc wrócić do sprawy obuwia Polaków.

Hornacher miał przekonywać, że obecne buty Biało-Czerwonych różnią się od tych, które w ubiegłym roku zostały zaakceptowane przez FIS. Producentka butów Ewa Nagaba w rozmowie z portalem WP Sportowe Fakty zapewniła jednak, iż buty są takie same, jak przed rokiem. 

FIS planuje zwołanie kolejnej komisji sprzętowej, na której może zająć się także tematem obuwia. W skrajnie niekorzystnym wypadku światowa federacja może zakazać Biało-Czerwonym korzystania z dotychczasowych butów...


Połowa sezonu 2022/2023 juz za skoczkami Połowa sezonu 2022/2023 juz za skoczkami

Sześciu Polaków w Willingen. Thomas Thurnbichler ogłosił skład

Polacy szykują się do kolejnego startu, tym razem rywalizacja przenosi się do Willingen. W kadrze Thomasa Thurnbichlera znaleźli się: Dawid KubackiKamil StochPiotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Jakub Wolny. W Willingen ze względów zdrowotnych zabraknie za to Polek.

klasyfikacji generalnej PŚ Dawid Kubacki zajmuje drugie miejsce. Liderem jest Granerud, a trzeci jest Słoweniec Anze Lanisek. W Pucharze Narodów Polska ustępuje jedynie Austrii, a trzecia jest Norwegia z dwoma "oczkami" straty do Biało-Czerwonych.

W 44. edycji Pucharu Świata zaplanowano łącznie 39 konkursów - 32 indywidualne, pięć drużynowych, w tym dwa zespołów mieszanych, oraz nowość - dwie rywalizacje duetów. Wydarzeniem będzie powrót cyklu do USA po 19 latach - na luty zaplanowano zmagania w Lake Placid. PŚ w sezonie 2022/2023 zakończy się tradycyjnie 2 kwietnia na Letalnicy w Planicy. 

Program PŚ w Willingen:

Piątek, 3 lutego

16.00 - konkurs drużyn mieszanych
18.15 - kwalifikacje

Sobota, 4 lutego

16.10 - konkurs indywidualny

Niedziela, 5 lutego

14.30 - kwalifikacje
16.00 - konkurs indywidualny

Paweł Majewski z PolskieRadio24.pl odwiedził "Kamiland" - centrum mistrza Kamila Stocha:

Czytaj także:

Skoki narciarskie/PolskieRadio24.pl

/empe, sport.pl

Zobacz także

Zobacz także