more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Miroslav Blazević. Twórca chorwackiej potęgi miał 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 12:27
Słynny chorwacki trener Miroslav "Ciro" Blazević, który z piłkarską reprezentacją swojego kraju zdobył brązowy medal mistrzostw świata w 1998 roku, zmarł w środę na dwa dni przed 88. urodzinami - poinformowała tamtejsza federacja.
Miroslav Blazevic zmarł w wieku 87 lat
Miroslav Blazevic zmarł w wieku 87 latFoto: PAP/EPA/JOAO RELVAS

"Piłkarska rodzina straciła dziś trenera wszystkich trenerów" - napisano na Twitterze federacji.

Blazević był piłkarzem m.in. Dinama Zagrzeb, FK Sarajewo i FC Sion, z którym już jako szkoleniowiec odniósł pierwszy trenerski sukces - zdobył w 1974 roku Puchar Szwajcarii. W 1982 i 1983 wywalczył z Dinamem Zagrzeb mistrzostwo Jugosławii, a w 1984 tytuł mistrza Szwajcarii z Grasshoppers Zurych.

Był trenerem w klubach Francji, Szwajcarii, Grecji, Chin, Iranu, Słowenii oraz Bośni i Hercegowiny. Pełnił też funkcje selekcjonera reprezentacji Szwajcarii, Iranu, Bośni i Hercegowiny, a także olimpijskiej drużyny Chin.

Największy sukces odniósł z reprezentacją Chorwacji, z którą wywalczył trzecie miejsce na mundialu we Francji w 1998 roku. Stało się to zaledwie trzy lata po zakończeniu wojny (1991-95), która pochłonęła w jego kraju ok. 20 tys. ofiar śmiertelnych.

Właśnie Blazevicowi dedykował selekcjoner Zlatko Dalić srebrny medal na mundialu w Rosji w 2018 i brązowy w ubiegłym roku w Katarze.

Miroslav "Ciro" Blazević zmarł po długiej walce z nowotworem. 

Czytaj także:

bg/PAP

Zobacz także

Zobacz także