more_horiz
Wiadomości

Ponad 30 państw nie chce Rosjan na igrzyskach. MKOl: weźmiemy to pod uwagę

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 15:00
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował, że "weźmie pod uwagę" wątpliwości zgłoszone przez 34 kraje, w tym Polskę, w opublikowanym w poniedziałek 20 lutego 2023 roku oświadczeniu, w którym opowiedziały się za podtrzymaniem wykluczenia Rosjan i Białorusinów z imprez sportowych.
Czy MKOl zgodzi się na dopuszczenie Rosjan i Białorusinów do startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu?
Czy MKOl zgodzi się na dopuszczenie Rosjan i Białorusinów do startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Foto: Forum/Cover Images/Paris 2024

MKOl w odpowiedzi na oświadczenie podkreślił we wtorek, że organizacja "docenia konstruktywne pytania" kierowane w jej stronę i zaznaczył, że wciąż prowadzone są "szczegółowe konsultacje" z międzynarodowymi federacjami sportowymi, krajowymi komitetami olimpijskimi oraz przedstawicielami sportowców, a wątpliwości wyrażone w poniedziałkowym liście zostaną "wzięte pod uwagę".

MKOl chce Rosjan na igrzyskach? Oto "zasady"

W odpowiedzi na apel 34 krajów MKOl przypomniał również zasady potencjalnego powrotu Rosjan i Białorusinów do rywalizacji, określone na początku grudnia przez uczestników szczytu olimpijskiego. Mieliby oni występować jako "neutralni sportowcy", którzy "w żaden sposób nie reprezentowaliby swoich krajów lub innych organizacji w swoich krajach, jak ma to już miejsce w ligach zawodowych, zwłaszcza w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także w niektórych sportach indywidualnych".

Ponadto musieliby "w pełni przestrzegać Karty Olimpijskiej", a więc "nie wspierać aktywnie wojny na Ukrainie" i przestrzegać Światowego Kodeksu Antydopingowego.

Sprzeciw wobec startu Rosjan i Białorusinów

Oświadczenie, którego treść opublikowało też w poniedziałek polskie Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest efektem spotkania online z 10 lutego, gdy przedstawiciele - głównie ministrowie odpowiedzialni za sport - 35 państw debatowali nad stanowiskiem MKOl ws. Rosjan i Białorusinów w kontekście przyszłorocznych igrzysk olimpijskich.

"Mamy poważne obawy co do tego, w jakim stopniu jest wykonalne, aby rosyjscy i białoruscy zawodnicy olimpijscy startowali jako sportowcy +neutralni+, na określonych przez MKOl warunkach dotyczących nieidentyfikowania się z własnym krajem, skoro są oni bezpośrednio finansowani i wspierani przez swoje państwa" - zaznaczono w liście.

Australia dołącza do apelu

Pod apelem do MKOl podpisali się przedstawiciele 34 krajów, w tym 25 państw Unii Europejskiej, m.in. Polska, a także Wielka Brytania, USA, Kanada, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Japonia, Norwegia, Islandia i Liechtenstein.

We wtorek poparł go również australijski rząd.

Wyjątkowa oprawa graficzna igrzysk Paryż 2024:

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także