more_horiz
Wiadomości

WRC2. Kajetanowicz i Marczyk wchodzą do gry! "Wracamy do rajdowego trybu"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 15:25
Kajetan Kajetanowicz i Miko Marczyk zaczynają sezon rajdowych mistrzostw świata (WRC). Obaj polscy kierowcy przystąpią do rywalizacji w kategorii WRC2 (Rally2). "Kajto" zmagania rozpocznie od Rajdu Meksyku, z kolei najmłodszy mistrz Polski na początek przystąpi do rundy rajdowych mistrzostw Europy w portugalskim Fafe.
Kajetan Kajetanowicz i Miko Marczyk wracają do gry w rajdowych MŚ. Polscy kierowcy będą rywalizowali w kategorii WRC2
Kajetan Kajetanowicz i Miko Marczyk wracają do gry w rajdowych MŚ. Polscy kierowcy będą rywalizowali w kategorii WRC2Foto: mat.prasowe/Kajto.pl/print screen/Facebook/Miko Marczyk

W ostatni czwartek opublikowano listę zgłoszeń do Rajdu Meksyku, trzeciej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. Na liście znaleźli się reprezentanci Orlen Rally Team, Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Dla Polaków będzie to pierwszy start w tym sezonie, i jak na razie jedyny pewny. Oprócz nich na starcie w kategorii WRC2 zobaczymy silną konkurencję, m.in. duety Greensmith/Andersson, Solberg/Edmondson, Formaux/Coria czy aktualnych mistrzów świata, Lindholma i Hämäläinen.

Kajetan Kajetanowicz zaczyna od Rajdu Meksyku. Polska załoga rusza na podbój WRC2

W ramach przygotowań do rajdu Kajetanowicz odbył w Portugalii pierwsze testy, podczas których trenował dwoma modelami rajdowej Škody. Szutrowe trasy Polak pokonywał Škodą Fabią Rally2 evo, którą startował w ubiegłym sezonie, a także jej nowszą generacją, RS Rally2. Nowa konstrukcja czeskiego auta charakteryzuje się m.in. efektywniejszym pakietem aerodynamicznym, poprawionym zawieszeniem, a także mocniejszym silnikiem. Kajto pozytywnie ocenił możliwości najnowszej, rajdowej Škody.

– Cieszę się, że wracamy do naszego rajdowego trybu. Zakończyliśmy właśnie bardzo ważne testy, w trakcie których porównywaliśmy nową generację Škody z poprzednią, dobrze nam znaną. Nowe auto zrobiło na mnie pozytywne wrażenie, ma duży potencjał. W mojej ocenie jest nieco mocniejsze. Natomiast stary samochód znam bardzo dobrze, jeśli chodzi o ustawienia, mamy dla niego pakiety set-upów na każde warunki. Analizujemy z inżynierami dane, jakie zebraliśmy podczas testów i na tej podstawie podejmiemy decyzję, czym wystartujemy w danym rajdzie tego sezonu. Będzie mi nieco trudniej zdecydować niż na przykład kierowcom fabrycznym, którzy mają za sobą mnóstwo kilometrów przejechanych już nowym samochodem, a niektórzy z nich już są po dwóch rundach. Przed nami Rajd Meksyku, jesteśmy gotowi. Trzymajcie za nas kciuki – mówi Kajetanowicz.


Miko Marczyk wystartuje w Rajdzie Fafe. Polak przygotowuje się do rywalizacji w WRC2

Do rywalizacji w rajdowych MŚ przystąpią również Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Polska załoga wspierana przez koncern PKN Orlen na początek wystartuje w rajdowych mistrzostwach Europy w Fafe. 

- W tym roku rozpoczniemy od startu w pierwszej rundzie FIA ERC - European Rally Championship mistrzostw Europy – Rajdzie Fafe w Portugalii. Po raz pierwszy skorzystamy tam z najnowszej rajdówki - Škody Fabii RS Rally2. Podczas tego startu rozgrzejemy się po zimowej przerwie i zapoznamy się z nowym autem na trasach, które w pewnej części pokrywają się z odcinkami, które czekają na nas w Rajdzie Portugalii WRC - czytamy w mediach społecznościowych Marczyka.

Rajd Fafe obędzie się w dniach 10-12 marca. 


Kolejną rundą Rajdowych Mistrzostw Świata będzie szutrowy Rajd Meksyku, który odbędzie się między 16 a 19 marca. 

>>> Więcej o Kajetanie Kajetanowiczu <<< 

Kalendarz i wyniki sezonu WRC 2023:

1. Rajd Monte Carlo (19-22 stycznia) - S. Ogier/Toyota
2. Rajd Szwecji (9-12 lutego) - O. Tänak/M-Sport/Ford
3. Rajd Meksyku (16-19 marca)
4. Rajd Chorwacji (20-23 kwietnia)
5. Rajd Portugalii (11-14 maja)
6. Rajd Sardynii (1-4 czerwca)
7. Rajd Safari (22-25 czerwca)
8. Rajd Estonii (20-23 lipca)
9. Rajd Finlandii (3-6 sierpnia)
10. Rajd Akropolu (7-10 września)
11. Rajd Chile (28 września - 1 października)
12. Rajd Europy Centralnej: Austria, Czechy, Niemcy (26-29 października)
13. Rajd Japonii (16-19 listopada)

Czytaj także:

red/mat. prasowe/PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także