more_horiz
Wiadomości

Rajd Meksyku: Kajetanowicz i Szczepaniak zaczynają sezon WRC2. "To bardzo trudny rajd"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 12:25
W odświeżonych barwach i niezwykle zmotywowani do sezonu 2023 przystępują Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Reprezentanci Orlen Rally Team w najbliższy czwartek wystartują w Rajdzie Meksyku, który po trzech latach przerwy powraca do kalendarza WRC. Polacy są już na miejscu i w świetnej atmosferze tworzonej przez lokalnych kibiców sportów motorowych pracują nad ustawieniem samochodu na bardzo trudne i wyniszczające odcinki specjalne.
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zaczynają rywalizację w klasie WRC2 od Rajdu Meksyku
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zaczynają rywalizację w klasie WRC2 od Rajdu MeksykuFoto: mat. prasowe/Kajto.pl

Kajetanowicz i Szczepaniak w ostatnich czterech sezonach stawali na podium końcowej klasyfikacji rajdowych MŚ w kategoriach WRC2 i WRC3. W tym roku czeka ich trudne zadanie, bo zapowiada się rekordowa konkurencja. Dotychczas rozegrane zostały dopiero dwie rundy, a już teraz w WRC2 pojawiło się blisko 50 załóg.

Rajd Meksyku. Kajetan Kajetanowicz zaczyna walkę o mistrzostwo świata w klasie WRC2. "To bardzo trudny rajd"

- Jesteśmy w Meksyku, gdzie atmosfera jest bardzo gorąca. Mamy tu nie tylko wysokie temperatury, które sięgają 30°C, a w samochodzie potrafi być nawet 60 stopni i więcej. Począwszy od testów, kibice bardzo dobrze nas przyjęli, czujemy się tutaj momentami jak w Polsce. Taka atmosfera zdarza się naprawdę w niewielu miejscach na świecie, robią świetny klimat. Rajd Meksyku charakteryzują unikalne odcinki specjalne, które są bardzo wymagające, długie, rozgrywane na dużych wysokościach, przy wysokich temperaturach. Jest dużo kurzu, drobnego fesh feshu, potrafi być ślisko. To bardzo trudny rajd, ale cieszę się, że od niego rozpoczynamy swoją przygodę. Startowaliśmy tutaj w 2020 roku i choć nie obyło się bez kłopotów, mamy dobre wspomnienia. Cały zespół Orlen Rally Team jest zmotywowany do walki, a ja z uśmiechem na twarzy będę przystępował do startu - mówi Kajetan Kajetanowicz.

Tegoroczna edycja Rajdu Meksyku składa się z 23 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 320 kilometrów. W czwartek, 16 marca rozegrany zostanie odcinek testowy (godzina 17:01 czasu polskiego). Rywalizację rozpocznie miejski odcinek specjalny Street Stage GTO o długości nieco ponad 1 kilometra i 120 metrów, zaplanowany na godzinę 3:05 naszego czasu. Kolejne próby rozegrane zostaną w piątek, sobotę i niedzielę. Ostatnią edycję Rajdu Meksyku wygrał Francuz Sébastien Ogier pilotowany przez Juliena Ingrassię.

Miko Marczyk tuż za podium Rajdu Fafe

Do rywalizacji w rajdowych MŚ przystąpią również Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Polska załoga wspierana przez koncern PKN Orlen na początek wystartował w inauguracji sezonu Rajdowych Mistrzostw Europy FIA ERC 2023. Marczyk rywalizował w portugalskim Rajdzie Fafe, gdzie zajął czwarte miejsce w kategorii samochodów Rally2. 

W całym cyklu WRC zaplanowano łącznie 13 rund. W poprzednim sezonie po raz pierwszy w karierze triumfował Fin Kalle Rovanperä, który został najmłodszym mistrzem świata w historii. Wśród producentów tytułu broni Toyota. W klasie WRC2 najlepszy był jego rodak Emil Lindholm, Kajetanowicz zajął trzecie miejsce. 

>>> Więcej o Kajetanie Kajetanowiczu <<< 

Kalendarz i wyniki sezonu WRC 2023:

1. Rajd Monte Carlo (19-22 stycznia) - S. Ogier/Toyota
2. Rajd Szwecji (9-12 lutego) - O. Tänak/M-Sport/Ford
3. Rajd Meksyku (16-19 marca)
4. Rajd Chorwacji (20-23 kwietnia)
5. Rajd Portugalii (11-14 maja)
6. Rajd Sardynii (1-4 czerwca)
7. Rajd Safari (22-25 czerwca)
8. Rajd Estonii (20-23 lipca)
9. Rajd Finlandii (3-6 sierpnia)
10. Rajd Akropolu (7-10 września)
11. Rajd Chile (28 września - 1 października)
12. Rajd Europy Centralnej: Austria, Czechy, Niemcy (26-29 października)
13. Rajd Japonii (16-19 listopada)

Czytaj także:

red/Kajto.pl/PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także