more_horiz
Wiadomości

Indian Wells: Daniił Miedwiediew zareagował na słowa Igi Świątek o wojnie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 13:49
Turniej w Indian Wells to kolejne miejsce, gdzie Iga Świątek głośno sprzeciwia się wojnie na Ukrainie i nawołuje do pokoju. Polka należy do mniejszości w świecie tenisa, bo niewiele zawodniczek i zawodników podejmuje ten temat. W USA Polkę jednak wsparł Daniił Miedwiediew. Rosjanin konferencji prasowej powiedział: jestem za pokojem na świecie, mamy obowiązek rozmawiać o tym problemie.
Iga Świątek i Daniił Miedwiediew w Indian Wells apelują o  o większe wsparcie dla tenisistów z Ukrainy
Iga Świątek i Daniił Miedwiediew w Indian Wells apelują o o większe wsparcie dla tenisistów z Ukrainy Foto: PAP/AgencjaForu

Podczas turnieju w Indian Wells Ukrainka Łesia Curenko zrezygnowała z gry przeciw Białorusince Arynie Sabalence z powodu ataku paniki. Jak przekazała, nastąpił on po rozmowie z dyrektorem generalnym WTA Steve'em Simonem na temat reakcji władz tenisowych na rosyjską inwazję na Ukrainę i zaangażowania w nią Białorusi. 

Szef WTA Steve Simon miał powiedzieć, że choć sam nie popiera wojny Rosji z Ukrainą, to przeciwna opinia tenisistek z Rosji i Białorusi "nie powinna jej (Curenko - przyp. red.) denerwować". 

- Byłam całkowicie zszokowana tą rozmową i już w ostatnim meczu było mi niesamowicie trudno grać - przyznała Ukrainka.

Curenko o szczegółach rozmowy z szefem WTA opowiedziała ukraińskim mediom. Potem o większe wsparcie dla Ukrainek w kobiecym tourze zaapelowała w Indian Wells Iga Świątek.

Polka, która podczas meczów przypina do czapeczki wstążkę w barwach ukraińskich i wielokrotnie potępiła rosyjską inwazję, uważa dotychczasowe działania WTA w tej kwestii za niewystarczające.

Szef WTA murem za zawodniczkami z Rosji i Białorusi? Iga Świątek nie zamierza milczeć

- Całkowicie rozumiem, dlaczego (Curenko) się wycofała, bo szczerze mówiąc, bardzo szanuję ukraińskie dziewczyny. Gdyby w moim kraju spadła bomba lub gdyby mój dom został zniszczony, nie wiem, czy bym sobie z tym poradziła i stanęła do rywalizacji – powiedziała Świątek.

- Powinniśmy bardziej skupić się na pomocy ukraińskim zawodniczkom i zapewnieniu im wszystkiego, czego potrzebują, ponieważ w zasadzie muszą dbać o całe swoje rodziny, na ich barkach spoczywa ogromny ciężar - podkreśliła.

Rosjanin Daniił Miedwiediew: mamy obowiązek rozmawiać o tym problemie

Oprócz Świątek o większe wsparcie ukraińskich zawodniczek, zrozumienie i wsparcie dla ukraińskich tenisistów wyraził też w Indian Wells Rosjanin Daniił Miedwiediew. Były lider światowego rankingu pytany o tę sprawę podkreślił, że jest mu przykro z powodu sytuacji, w jakiej się znaleźli.

- Bardzo współczuję wszystkim ukraińskim zawodnikom z powodu tego, co przechodzą - powiedział Miedwiediew po dotarciu do półfinału.

Mieszkający od kilku lat na stałe w Monte Carlo zawodnik przyznał, że nie zna dokładnie sytuacji z Curenko i Sabalenką, bo dowiedział się o niej następnego dnia, ale przyznał, że nie była ona łatwa dla Ukrainki, choć i Białorusinka nie czuła się zapewne komfortowo.

Organizacje WTA i ATP na początku wojny oficjalnie potępiły rosyjską inwazję, ale tenisiści z tego kraju uczestniczą w rywalizacji jako zawodnicy neutralni i bez symboli narodowych.

- Na pewno mamy obowiązek rozmawiać o tym problemie, a od każdego osobiście zależy, jakie będzie miał stanowisko i podejście do tego tematu. Ja mogę powtórzyć to, co mówiłem zawsze: jestem za pokojem na świecie. Nic więcej nie dodam - zaznaczył Miedwiediew.

Na horyzoncie Wimbledon

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji w Ukrainie w wielu dyscyplinach sportowcy z Rosji i Białorusi zostali całkowicie wykluczeni. W tenisie władze  WTA i ATP wciąż dopuszczają zawodników z tych krajó do rywalizacji.

Rosjanie prawdopodobnie znów będą mogli rywalizować na kortach Wimbledonu. Mają dostać zgodę na start, pod warunkiem, że nie będą publicznie wyrażali poparcia dla polityki swojej ojczyzny. 

>>> Więcej o Indian Wells <<<

Czytaj także:

red/kier 


Zobacz także

Zobacz także