ME siatkarzy: Polacy zagrają w półfinale! Serbia pokonana po kapitalnym meczu

2023-09-12, 20:20

Radość reprezentacji Polski. Foto: PAP/EPA/NICOLA MASTRONARDI

Siatkarska reprezentacja Polski pokonała Serbię 3:1 (26:28, 25:15, 36:34, 25:17) i awansowała do półfinału mistrzostw Europy. Tam spotka się ze Słowenią.

W pierwszym secie obie drużyny grały „falami”. Serbowie wyszli na prowadzenie 5:1, by po chwili remisować 9:9. Kolejne cztery „oczka” również padły ich łupem, ale zaraz było 14:14. W końcówce spotkanie nieco się wyrównało, ale to Polacy gonili wynik. Przy stanie 25:24 po asie serwisowym najlepszego w pierwszej partii Hubera nasi zawodnicy mieli setbola, ale to Serbowie okazali się skuteczniejsi, wygrywając 28:26.

Na drugą partię wyszedł już inny (choć personalnie ten sam) zespół. Polacy od początku do końca drugiego seta narzucili rywalom swoje warunki. Skuteczność w ataku odzyskali Kaczmarek i Leon, a przy stanie 19:11 jasne było, że Biało-Czerwoni odrobią straty z pierwszej odsłony spotkania. Ostatecznie skończyło się na 25:15.

Trzeci set stał na niebotycznym poziomie. Była to najdłuższa partia na tegorocznych mistrzostwach Europy, a prowadzenie wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Ostatecznie wojnę nerwów wygrali Polacy, którzy zwyciężyli 36:34.

Porażka w trzeciej partii wyraźnie podłamała Serbów, natomiast Polacy dostali skrzydeł. Po popisowej grze zakończyli seta zwycięstwem 25:17 i awansowali do najlepszej czwórki ME.

Aktualni wicemistrzowie świata w półfinale zmierzą się ze Słowenią, z którą przegrali dwa ostatnie starcia o finał europejskiego czempionatu.

Teraz rywalizacja przenosi się do Rzymu. W czwartek rozegrane zostaną półfinały, natomiast w sobotę - mecze o medale.

Polska - Serbia 3:1 (26:28, 25:15, 36:34, 25:17)

Polska: Norbert Huber, Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka - Paweł Zatorski (libero) - Tomasz Fornal, Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk.

Serbia: Petar Krsmanovic, Milan Kucic, Miran Kujundzic, Drazen Luburic, Pavle Peric, Marko Podrascanin, Vuk Todorovic - Milorad Kapur (libero) - Aleksandar Atanasijevic, Aleksa Batak, Marko Ivovic, Uros Kovacevic, Nemanja Masulovic.