Ekstraklasa: Śląsk powiększył przewagę w tabeli. Exposito zapewnił zwycięstwo

2023-11-27, 21:14

Erik Exposito zapewnił zwycięstwo Śląskowi. Foto: PAP/Piotr Polak

Radomiak Radom przegrał ze Śląskiem Wrocław 0:1 (0:0) w meczu kończącym 16. kolejkę piłkarskiej ekstraklasy. Gola na wagę zwycięstwa strzelił Hiszpan Erik Expósito (55'). Goście pozostają liderami tabeli, wyprzedzając Jagiellonię i Lecha Poznań.

Niespełna dwie godziny przed pierwszym gwizdkiem sędziego gospodarze poinformowali, że zespół w tym meczu poprowadzi dotychczasowy trener rezerw Maciej Lesisz, bo za porozumieniem stron rozwiązano umowę z Constantinem Galcą. 51-letni Rumun pracował w Radomiaku od połowy kwietnia i przyczynił się do utrzymania drużyny w poprzednim sezonu, a w bieżących zostawił ją na 10. pozycji.

Wszystko wskazuje, że nowym trenerem Radomiaka zostanie Maciej Kędziorek, który obecnie jako jeden z asystentów pracuje w Lechu Poznań, ale z dniem 1 grudnia jego umowa ma zostać rozwiązana.

Pożegnanie Galcy mogło wypaść bardziej okazale, bo radomianie w 21. minucie mieli świetną okazję do objęcia prowadzenia, jednak ich najlepszy strzelec, Brazylijczyk Pedro Henrique nie wykorzystał rzutu karnego; jego uderzenie z 11 metrów obronił Rafał Leszczyński.

Decydujący cios zadał w 55. minucie lider klasyfikacji strzelców Erik Exposito. Hiszpański kapitan Śląska zdobył 13. gola w sezonie, który przełożył się na 11. zwycięstwo w rozgrywkach. Piłkarze trenera Jacka Magiery śrubują klubowy rekord meczów bez porażki, który obecnie wynosi 13. Lider po raz ostatni w lidze przegrał 12 sierpnia - 1:3 w Mielcu ze Stalą.

Śląsk umocnił się na prowadzeniu w tabeli. Ma 36 punktów i o pięć wyprzedza Jagiellonię Białystok oraz o siedem Lecha Poznań, które - podobnie jak inne ekipy z miejsc 2-6 - w tej kolejce nie odniosły zwycięstw.

W następnej serii meczów - w niedzielę 3 grudnia - dojdzie do pojedynku lidera z broniącym tytułu Rakowem Częstochowa, który jest czwarty w tabeli.

Radomiak z dorobkiem 19 "oczek" plasuje się na 10. pozycji.

Radomiak Radom – Śląsk Wrocław 0:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Erik Exposito (55).

Żółta kartka – Radomiak Radom: Leandro, Raphael Rossi; Śląsk Wrocław: Aleks Petkow, Piotr Samiec-Talar.

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 6 016.

W 21. minucie Pedro Henrique (Radomiak) nie wykorzystał rzutu karnego. Jego strzał obronił Rafał Leszczyński.

Radomiak Radom: Albert Posiadała - Jan Grzesik (82. Damian Jakubik), Raphael Rossi, Mateusz Cichocki, Dawid Abramowicz – Leandro (67. Lisandro Semedo), Christos Donis (67. Edi Semedo), Luizao, Rafał Wolski (90+3. Krystian Okoniewski) – Leonardo Rocha (82. Frank Castaneda), Pedro Henrique.

Śląsk Wrocław: Rafał Leszczyński – Patryk Janasik, Łukasz Bejger, Aleks Petkow, Jehor Macenko – Piotr Samiec-Talar (83. Patryk Szwedzik), Patrick Olsen (73. Michał Rzuchowski), Petr Schwarz, Peter Pokorny (90+2. Aleksander Paluszek), Mateusz Żukowski – Erik Exposito