more_horiz
Wiadomości

Marek Ast: komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie zastępuje sądu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 15:45
- Komisja nie zastępuje sądu. Jeżeli w trakcie prac komisja poweźmie podejrzenie popełnienia przestępstwa, wówczas będzie musiała wystąpić do prokuratury. Będzie musiała sformułować wniosek w tej sprawie - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Ast.
Marek Ast: przewodnicząca KE staje się niewiarygodna, jak i sama UE
Marek Ast: przewodnicząca KE staje się niewiarygodna, jak i sama UEFoto: PR24

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów. Jednocześnie poinformował, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Uzasadniając swoją decyzję, powiedział, że opinia publiczna powinna sama wyrobić sobie zdanie na temat postępowania osób sprawujących ważne funkcje państwowe.

- Komisja ma za zadanie przede wszystkim wyjaśnić wszystkie sprawy, które budzą wątpliwości w okresie 2007-2022. Chodzi o takie kwestie jak wycofanie się z budowy tarczy antyrakietowej czy okoliczności podpisywania niekorzystnych umów gazowych z Rosją. Tych spraw jest naprawdę bardzo dużo - podkreślił Marek Ast.

Działania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Jak zaznaczył, "komisja oczywiście podejmuje postępowania z urzędu". - Jeżeli w wyniku przeprowadzonego postępowania, rozpraw, wysłuchania świadków, komisja poweźmie jakby pewność, że doszło do wydania decyzji pod wpływem rosyjskich nacisków, to zastosuje środki, które są przewidziane w ustawie - wyjaśniał poseł PiS.

Dodał również, że "dalsza część postępowania zależy od tego, jakie działania będzie podejmowała strona postępowania - czy będzie skarżyła decyzje komisji".

- Oczywiście w momencie, kiedy skarga wpłynie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wówczas sąd będzie oceniał czy zostały spełnione wymogi formalne, czy postępowanie toczyło się zgodnie z prawem. Jeżeli sąd administracyjny stwierdzi obrazę prawa materialnego, będzie mógł taką decyzję uchylić czy oddać do ponownego rozpoznania - powiedział polityk.

- Są to jakby gwarancje sądowe. Ani parlamentarzyści, którzy uchwalili tę ustawę, ani komisja, nie będą mieli na to wpływu. Komisja natomiast o tyle, że jeżeli będzie rzetelnie przeprowadzała postępowanie administracyjne, w wyniku którego zostanie wydana decyzja, to może być pewna tego, że taka decyzja utrzyma się w sądzie administracyjnym - podsumował Marek Ast.

Czytaj także:


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:27 PR24 (PCM)_20230530130733(7920) (online-audio-converter.com).mp3 Marek Ast o komisji ds. badania wpływów rosyjskich (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Marek Ast (poseł PiS)
Data emisji: 30.05.2023
Godzina emisji: 15.09

bartos

Zobacz także

Zobacz także