more_horiz

Rumunia. Kraj zbudowany na sprzecznościach

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 12:00
Jak Rumuni, których kraj zszyto z trzech nieprzystających do siebie części, określają swoją tożsamość? O tym dyskutowaliśmy w audycji "Dwukropek".
Audio
  • Rumunia. Kraj zbudowany na sprzecznościach (Dwukropek/Dwójka)
Flaga na siedzibie rumuńskiego parlamentu
Flaga na siedzibie rumuńskiego parlamentuFoto: Shutterstock/MoiraM

W ostatnim czasie, między innymi za sprawą rumuńskiego kina, świat zauważył - a także docenił - rumuńską opowieść o wschodnioeuropejskiej historii i współczesności. W jaki sposób złożona historia odkłada się we współczesnym dyskursie politycznym, a przede wszystkim - kulturowym? I dlaczego Rumunia jest łacińską wyspą? O tym dysktowaliśmy w związku z publikacją książki  "Łacińska wyspa. Antologia rumuńskiej literatury faktu".

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: Bogumił Luft, publicysta i dyplomata, ambasador RP w Rumunii i Mołdawii, redaktor "Łacińskiej wyspy. Antologii rumuńskiej literatury faktu", oraz dr. hab. Błażej Brzostek z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autor m.in. monografii "Paryże Innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX w.". 

Data emisji: 26.10.2018

Godzina emisji: 21.30

jp/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Wicha: w każdym mieszkaniu są słoje i warstwy geologiczne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 09:00
- Na podstawie przedmiotów możemy wyróżnić okres pionierski, okres rozkwitu i okres upadku - mówił w Dwójce pisarz Marcin Wicha, autor nagradzanej książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Myśliwski: bohatera wymyśla mój język

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 12:00
- Czasami zdanie, które napiszę, powołuje bohatera. Jeśli on zyskuje moją aprobatę, to ja dopiero staram się go zbudować - mówił w Dwójkowej audycji "Dwukropek" wybitny prozaik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Javier Marías. Pisarz inteligentny dla inteligentnych

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 12:14
- Jest to pisarz szczególny, przynajmniej dla pewnego typu czytelników, którzy jeszcze istnieją w tym świecie. Javier Marías chce pisać powieści inteligentne, dla inteligentnych ludzi, inteligentnym językiem, używając inteligentnych narzędzi literackich i inteligentnej pamięci literackiej - mówił w Dwójce Carlos Marrodan Casas.
rozwiń zwiń