X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rewolucja Francuska jako dżihad

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 08:00
- La Fayette czy Kościuszko brali udział w wojnie religijnej. Dla nich rewolucja amerykańska była obroną raju - uważa historyk Adam Zamoyski.
Audio
  • Adam Zamoyski o "świętym szaleństwie" (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Adam Zamoyski to autor wielu cenionych prac na temat historii Polski i świata, w szczególności XIX wieku
Adam Zamoyski to autor wielu cenionych prac na temat historii Polski i świata, w szczególności XIX wiekuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jego opublikowana właśnie książka "Święte szaleństwo" to krytyczna analiza fenomenu rewolucji, które w latach 1776-1871 zmieniły oblicze świata.

- Główną zarazą nowoczesności są inteligenci, którzy najpierw ośmieszyli chrześcijaństwo, by potem zastąpić je nową, absurdalną religią: kultem człowieka - wyjaśniał Adam Zamoyski. Na potwierdzenie przytoczył opisy bałwochwalczego kultu bohaterów Rewolucji Francuskiej. A powszechną w Europie fascynację Wielką Rewolucją tłumaczył zaślepieniem, które dziś możemy obserwować u europejskich zwolenników... Państwa Islamskiego.

Zdaniem historyka główne plony tego "świętego szaleństwa" to okrutne zbrodnie, ale też - zabawne nieraz - absurdy: Haitańczycy próbujący wyzwolić Grecję, komendant Bastylii starający się bezskutecznie wpuścić rewolucjonistów do budynku, czy fałszowana naprędce literatura narodowa.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: Adam Zamoyski (historyk, publicysta)

Data emisji: 21.03.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludwik XVI – człowiek, którego jedyną winą było to, że został królem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 06:05
Był władcą, który nie sprostał wymaganiom czasów, w których przyszło mu żyć. Rewolucja 1789 roku zmiotła go z tronu i zaprowadziła na gilotynę. Jej pocałunek poczuł 225 lat temu, 21 stycznia 1793.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oliver Cromwell - zawisł na szubienicy dwa lata po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 07:00
Uznany przez BBC za jednego ze 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszechczasów, polityk, jedna z głównych postaci angielskiej wojny domowej. Dwa lata po śmierci jego ciało wyjęto z grobu i zbeszczeszczono.
rozwiń zwiń