Koncerty, warsztaty i noce tańca. Kraków w klimatach etno

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 12:46
- Tym, co nas różni od innych festiwali jest to, że staramy się prezentować rozmaite walory dwóch dopełniających się scen: In Crudo oraz Inspiracje. Pierwsza jest hołdem składanym dawnej muzyce. Druga stanowi przykład szukania własnego muzycznego głosu – mówił w Dwójce Jan Słowiński, organizator festiwalu "Etnokraków/Rozstaje".
Audio
  • Rozmowa o 21. edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje (Wybieram Dwójkę)
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

W stolicy Małopolski trwa 21. odsłona jednego z najważniejszych festiwali w Europie prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową i world music. Podczas festiwalu wystąpi ponad 100 artystów z kilkunastu krajów i trzech kontynentów. Tegoroczne święto muzyki etnicznej w Krakowie to blisko 20 koncertów i bogactwo wydarzeń towarzyszących z udziałem artystów z całego świata: warsztaty muzyczne, tradycyjnego rzemiosła i noce tańca.

Jan Słowiński zwrócił uwagę, że festiwal jest prezentacją artystów przynależących do różnych kultur, co stanowi bezcenny walor w świecie zdominowanym konfliktami i nieufnością wobec innych. W ramach wydarzenia okazją do szczególnych wrażeń, odkryć, fascynacji i naturalnych emocji będzie spotkanie z muzyką "in crudo" (surową, pierwotną) – twórczością, która bezpośrednio nawiązuje do ludowego, tradycyjnego wzorca. Czym zaskoczy słuchaczy scena "Inspiracje"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Jan Słowiński (organizator festiwalu "Etnokraków/Rozstaje")

Data emisji: 3.07.2019

Godzina emisji: 16.10

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/pg

Czytaj także

Etnoksiążka dla całych rodzin

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 14:07
- Chcemy, by nasza książka mogła skłonić najstarszych i najmłodszych czytelników do wymiany doświadczeń i rozmów na temat tradycji. Naszym celem jest, by wszyscy mogli od nowa poznawać ten świat – mówiła w Dwójce Monika Michaluk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O pomysłowości i wytworach amatorów bez ironii

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 13:39
- Istnieją dwie cechy, które zamazują znacznie ciekawsze treści, jakie można wyczytać z przedmiotów tworzonych przez ludzi dla samych siebie. Ironia i nostalgia są niesprawiedliwe i czynią to zjawisko jednowymiarowym - mówiła w Dwójce Olga Drenda.
rozwiń zwiń