X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Olga Tokarczuk: z noblistów najbliżej mi do Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 10:35
- Towarzyszyła mi w czasach dzieciństwa, zawsze była mi stawiana za wzór i zawsze ją bardzo podziwiałam - mówiła laureatka literackiej Nagrody Nobla w pierwszym ponoblowskim wywiadzie udzielonym Dwójce.
Audio
  • Olga Tokarczuk o Nagrodzie Nobla i powrocie do Polski (Wybieram Dwójkę)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: PAP/Maciej Kulczyński

olga tokarczuk 1200 PAP.jpg
Literacka Nagroda Nobla. Prof. Przemysław Czapliński: dla Olgi Tokarczuk literatura to medium wrażliwości

Olga Tokarczuk wróciła do Wrocławia po niemieckim tournée, podczas którego dowiedziała się o werdykcie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Pisarka podkreśliła, że w Polsce doświadcza wiele życzliwości: - Jestem człowiek empata, który łapie cudze emocje. Czuję ogromną ilość dobrej energii, która spływa na mnie i pozwala przeżyć to całe ogromne zamieszanie. Wczoraj byłam na spacerze z psem i widziałam, jak ludzie uśmiechają się do mnie, jak starają się być delikatni i nie narzucać się.

Autorka wspominała też moment, w którym dowiedziała się o nagrodzie. - Poczułam się bardzo bezradna, że co ja mam zrobić, kto będzie tym wszystkim zarządzał, pomagał. Byłam zagubiona, ale też mam takie szczęście, że po drodze zawsze znajdowałam właściwe osoby. Najpierw miasto Bielefeld i ludzi, którzy czekali tam na mnie jako pierwsi. Potem znalazła się niesamowita dziennikarka, która bardzo mi pomogła i wzmocniła. Wreszcie okazało się, że miasto Wrocław jest bardzo otwarte na mnie, czeka i jest w stanie wejść w różne pomysły.


Tokarczuk_1200.jpg
Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą (archiwalny wywiad)

Maria Skłodowska-Curie wzorem

Olga Tokarczuk jest ósmą laureatką Nagrody Nobla w historii Polski. Pisarka podkreśliła, że w tym gronie najbliżej jej nie do literatów, ale fizyczki i chemiczki. - Z Marią Skłodowską-Curie identyfikuje się jako z kobietą. To bardzo ważne, co zrobiła. Ona przekroczyła swoje wykluczenie ze względu na płeć, która jej nie pozwalała studiować w Polsce w tamtym czasie. Ona nie tylko dokonała ważnych odkryć z fizyki i chemii, ale przekroczyła społeczne szykany, które miała wokół siebie.

W audycji noblistka wyjaśniła, dlaczego jej zdaniem literatura nie ma płci i mówiła o trwającym obecnie ważnym dla kobiet momencie w dziejach świata. Olga Tokarczuk opowiadała ponadto o pomyśle powołania fundacji wspierającej pisarzy i pisarki, tłumaczy i tłumaczki, a także badania nad literaturą i przekładem ("Będę szczęśliwa mogąc oddać światu to, co dostałam"). W rozmowie nie zabrakło wątku najbliższych planów ("Marzę o tym, żeby wrócić do pisania").

***

Rozmawiał: Grzegorz Chojnowski

Gość: Olga Tokarczuk (pisarka)

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 16.11

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 16:12
- Jestem bardzo ciekawy, co Olga Tokarczuk napisze teraz, bo ona nigdy się nie powtarza. Pracuje fantastycznie i za każdym razem wymyśla coś nowego. Tym, co ją wyróżnia spośród innych pisarzy nie jest tworzenie autonomicznej fikcji pochłaniającej czytelnika. Ona chce coś zmienić w naszych głowach, w naszym spojrzeniu na świat - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla. Prof. Przemysław Czapliński: dla Olgi Tokarczuk literatura to medium wrażliwości

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 09:18
- Ten kapitalny, ciekawy, zawsze frapujący fenomen o nazwisku Olga Tokarczuk polega na tym, że ona ma czytelników z różnych pokoleń, z różnych opcji światopoglądowych, o różnych preferencjach estetycznych - mówił w Dwójce o laureatce literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 prof. Przemysław Czapliński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń