8. Festiwal Muzyki Emanacje. W hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 12:53
- Ten rok jest szczególnie trudny, związany z odejściem patrona centrum i pomysłodawcy, prof. Krzysztofa Pendereckiego. Pod wpływem tego wydarzenia będziemy jeszcze długo, zresztą jak polska kultura, która straciła jednego z najwybitniejszych twórców, nie tylko ostatnich lat, ale w historii - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki.
Plakat 8. Festiwalu Muzyki EMANACJE
Plakat 8. Festiwalu Muzyki EMANACJEFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
10:56 [ PR2]PR2 (mp3) 10 lipiec 2020 16_31_13.mp3 Adam Balas o Festiwalu Emanacje 2020 (Wybieram Dwójkę)

Festiwal rozpoczął się 5 lipca. Inaczej niż w poprzednich latach. Czas zamkniętych sal koncertowych oraz ograniczenia w składzie muzyków i liczbie osób na widowni nie pozostają bez znaczenia. - W tym roku dzielimy się z publicznością bardzo szerokim zakresem twórczości solowej i kameralnej prof. Pendereckiego. Ograniczenia sanitarne wymusiły na nas działania programowe - zaznaczył dyrektor festiwalu.

Czytaj także:

"W muzyce wypada to, czego nie wypada". Uczeń wspomina mistrza Pendereckiego

"Pasją Łukaszową Krzysztof Penderecki naruszył w Rosji tabu"

Pierwszy po wielu tygodniach artystycznej nieobecności występ był wyjątkowo poruszający. - Inauguracja Festiwalu Emanacje była pierwszym koncertem, pierwszym wydarzeniem z udziałem publiczności od przeszło czterech miesięcy - podkreślił Adam Bielas. - Temu koncertowi towarzyszyło wielkie wzruszenie, zarówno wśród muzyków, którzy wykonywali ten koncert, ale też olbrzymie wzruszenie publiczności. Rozpoczęliśmy minutą ciszy poświęconą pamięci prof. Krzysztofa Pendereckiego - dodał.

1200x660_penderecki_01a.jpg
Krzysztof Penderecki. Serwis specjalny w Polskim Radiu

Tegoroczny festiwal Emanacje to nie tylko muzyka, ale również próba szerszego spojrzenia na dzieło Krzysztofa Pendereckiego, także na jego wielką pasję, której owocem jest wyjątkowa kolekcja dendrologiczna składająca się z 15-hektarowego parku ze zbiorem ponad 1500 gatunków drzew i krzewów, unikalnych w skali Europy. - W podtytule umieściliśmy znamienne słowa "Artysta - Dzieło - Spotkania, pamięci Krzysztofa Pendereckiego". Dzielimy się z Państwem nie tylko muzyką mistrza, ale również Lusławicami, miejscem szczególnie przez niego ukochanym - zaznaczył Adam Balas.

Festiwal Emanacje rozpoczął się 5 lipca i potrwa do 30 sierpnia br.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Adam Balas (dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego)

Data emisji: 10.07.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Symfonia na 444 głosy". Muzyczny podręcznik bez teoretyzowania

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 18:22
- Sama koncepcja wyboru tekstów, jeżeli się ją robi według tradycyjnej, akademickiej formuły jest w gruncie rzeczy dosyć męcząca. Ja natomiast wpadłam na taki pomysł: jakie są najważniejsze pytania dotyczące muzyki i co do powiedzenia na te temat mają różni ludzie, ale nie teoretycy, muzykolodzy czy historycy - mówiła Danuta Gwizdalanka, autorka książki "Symfonia na 444 głosy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

26. Jazz na Starówce - po polsku

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 11:31
- Podjęliśmy decyzję, że festiwal będzie miał polską edycję. Poza tym, żaden z muzyków zagranicznych nie mógłby do nas przylecieć, więc uznaliśmy, że przemeblujemy cały program i zaprosimy wspaniałych polskich muzyków - mówił w "Poranku Dwójki" Krzysztof Wojciechowski, dyrektor festiwalu Jazz na Starówce.
rozwiń zwiń