Dariusz Błaszczyk: "Próba rekonstrukcji" to esencja myśli i tekstów Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 19:17
- Pozwoliłem sobie zapożyczyć od Różewicza taką koncepcję, mówiącą, że życie każdego człowieka jest pewnego rodzaju indywidualnym filmem, który zapisuje się w naszym mózgu i umiera z nami. W profetycznej wizji głównego bohatera słyszymy jego przemyślenia, dotyczące kultury, wiary, cywilizacji. I one po latach są wciąż zadziwiająco aktualne - mówił w Dwójce reżyser słuchowiska "Próba rekonstrukcji" Dariusz Błaszczyk.
Nagranie słuchowiska Próba rekonstrukcji. Od lewej: Adam Woronowicz, Karolina Bacia, Dariusz Błaszczyk
Nagranie słuchowiska "Próba rekonstrukcji". Od lewej: Adam Woronowicz, Karolina Bacia, Dariusz BłaszczykFoto: Kusinski Wojciech/PR

1200x660_rekonstrukcja_01.4.jpg
"Próba rekonstrukcji". Premiera na stulecie urodzin Różewicza

Posłuchaj
07:21 Wybieram Dwójkę 6.10.2021 próba rekonstrukcji.mp3 Zaproszenie na premierę słuchowiska "Próba rekonstrukcji" (Wybieram Dwójkę)

W piątek (8.10), czyli w przeddzień setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, zapraszamy na premierę słuchowiska "Próba rekonstrukcji". To sztuka w reżyserii Dariusza Błaszczyka, oparta na tekstach znakomitego polskiego dramaturga, poety i prozaika.

- Ten spektakl jest esencją jego myśli z końca lat 50. i 60., które wydały mi się tak bardzo profetyczne i aktualne - opowiadał reżyser. - Cały koncept narracyjny odbywa się w mgnieniu oka głównego bohatera. Można powiedzieć, że to prawie monodram, bo wszystko dzieje się w głowie podmiotu lirycznego – głównego bohatera, którym prawdopodobnie jest Różewicz.

Czytaj też:

W słuchowisku możemy usłyszeć m.in. Adama Woronowicza. Jego zdaniem teksty Tadeusza Różewicza do dziś nie straciły na wartości. - One odwołują się również do współczesnego człowieka. Są profetyczne, dominuje w nich ton wyrazisty, dojmujący, mówiący o ogromnej samotności człowieka, pustce, świecie bez Boga i bez idei, gdzie polityka zamienia się w kicz, miłość w pornografię, muzyka w hałas, religia w naukę, a nauka w wiarę - podkreślił aktor.

- Różewicz jest poetą towarzyszącym mi - zdradził Henryk Talar, którego również będziemy mogli usłyszeć w "Próbie rekonstrukcji". - Jest arystokratą poezji, mimo że czasem jest plebejska i głęboko człowiecza.

W obsadzie słuchowiska, oprócz Adama Woronowicza i Henryka Talara, znalazły się również Karolina Bacia, Marta Dobecka. Na premierę słuchowiska zapraszamy w piątek (8.10) od godz. 17.00.

***

Rozmawiała: Kinga Michalska

Goście: Dariusz Błaszczyk (reżyser), Henryk Talar (aktor), Adam Woronowicz (aktor)

Data emisji: 6.10.2021

Godzina emisji: 16.45

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

am

Czytaj także

Andrzej Strzelecki: kabaretową przygodę zacząłem od dzianiny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 13:00
- Na trzecim roku studiów teatralnych, wszystkie moje koleżanki ogarnął szał dziergania na drutach i szydełkowania. Od kubraczka dla chomika po płaszcze zimowe męskie. Wpadłem na pomysł, żeby zebrać te rzeczy i urządzić pokaz mody. Napisałem do niego teksty i zorganizowaliśmy go 8 marca w Dzień Kobiet. To był zaczątek kabaretu Kur - mówił w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia Andrzej Strzelecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Braun: już w dzieciństwie recytowałem Norwida

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 13:05
- W moim domu na imieniny członków rodziny dzieci ofiarowywały wiersze. Moja mama wybrała dla mnie wiersz Norwida, żebym wyrecytował go dla babci. Była ona córką Konstantego Millera, którego Norwid wspomina w swoim "Promethidionie". Przyjaźnili się ze sobą w Paryżu - mówił w Dwójce w dniu 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida reżyser wielu spektakli Różewiczowskich i Norwidowskich.
rozwiń zwiń