Kolekcja książąt Czartoryskich. "Frekwencja w muzeum jest niemal niepoliczalna"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 17:38
- Tych, którzy odwiedzili Muzeum Książąt Czartoryskich tylko w tym roku, jest ponad 320 tys. osób. A pamiętamy, że jest to rok pandemiczny. Poza tym w muzeum obowiązują limity konserwatorskie, nie może być zbyt wielu zwiedzających naraz. Biorąc to pod uwagę, jest to jedno z najpopularniejszych muzeów w Polsce - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest Muzeum Książąt Czartoryskich.
W kolekcji książąt Czartoryskich znajduje się m.in. Dama z gronostajem Leonarda da Vinci
W kolekcji książąt Czartoryskich znajduje się m.in. "Dama z gronostajem" Leonarda da VinciFoto: Piotr Guzik/Forum
  • 29 grudnia 2016 roku kolekcja książąt Czartoryskich stała się własnością państwową.
  • Niespełna trzy lata później działalność wznowiło Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
  • Trwa remont jednego z budynków muzealnego kompleksu - Klasztorka.

W środę 29 grudnia minęło pięć lat od zakupu przez Skarb Państwa kolekcji książąt Czartoryskich za 100 mln euro. Zakup kolekcji wraz z nieruchomościami, a następnie przekazanie jej Muzeum Narodowemu w Krakowie doprowadziły do ponownego otwarcia Muzeum Książąt Czartoryskich. Stało się to 20 grudnia 2019 roku, po trwającej niemal 10 lat przerwie w działalności tej instytucji. 

- Do tych ponad 320 tys. osób, które w tym roku odwiedziły Muzeum Książąt Czartoryskich, trzeba jeszcze doliczyć widzów wirtualnych, których w czasie pandemii też się uwzględnia. Warto też dodać, że nie tylko publiczność doceniła sens tego zakupu, ale także fachowcy. Transakcja odbiła się bardzo szerokim echem w międzynarodowym świecie muzealnym. Zostało to przyjęte jako zbawienna decyzja, która ocaliła tę kolekcję przed jej rozproszeniem i ewentualnym zniknięciem z przestrzeni publicznej - podkreślił prof. Andrzej Szczerski.

Liczby robią wrażenie

W kolekcji Książąt Czartoryskich znajdują się m.in. "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna. Łącznie jest tam ponad 76 tys. dzieł sztuki i ponad 250 tys. dokumentów pisanych.

- To gigantyczna kolekcja. Znajdują się w niej m.in. bardzo cenne zbiory sztuki europejskiej: włoskiej, holenderskiej, niemieckiej i francuskiej. Mamy ponadto wiele zabytków związanych z historią narodową Polski, olbrzymi zespół bardzo cennych grafik, zbiory sztuki starożytnej, które są eksponowane w Arsenale, jednym z trzech budynków wchodzących w skład muzeum. Z kolei wśród inkunabułów znajduje się np. pierwodruk dzieła Kopernika "O obrotach ciał niebieskich" - wymieniał dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Posłuchaj
16:58 Wybieram Dwójkę 29.12.2021 szczerski.mp3 Prof. Andrzej Szczerski o działalności Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie i planach na przyszłość (Wybieram Dwójkę) 

Muzeum Książąt Czartoryskich. Wkrótce nowa ekspozycja

Najcenniejsze zbiory z kolekcji prezentowane są w Pałacu Czartoryskich przy ul. św. Jana. Po zakończeniu remontu Klasztorka - trzeciego z muzealnych budynków - również tam zostanie otwarta ekspozycja. - Będziemy tam pokazywali głównie zabytki związane z początkiem Muzeum Książąt Czartoryskich, które powstało w Puławach, w majątku Izabeli Czartoryskiej - zdradził prof. Andrzej Szczerski.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 29.12.2021

Godzina emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Niezwykła kolekcja Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 16:43
Wolą księżnej Izabeli Czartoryskiej było, żeby powstała kolekcja narodowa - kolekcja pamiątek i kolekcja sztuki. Co zatem składa się na kolekcję Czartoryskich?
rozwiń zwiń