Nowosielski o zagubionej religijności

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 18:00
W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o nowo wydanym tomie tekstów Jerzego Nowosielskiego "Zagubiona bazylika. Refleksje o sztuce i wierze".
Audio
  • Krystyna Czerni opowiada o "Zagubionej bazylice" Nowosielskiego
  • Wokół dyskusji o przemianach w operze: o muzyce, sensualności i seksualności, o mitologicznych personach w zdemitologizowanej rzeczywistości, o multimedialności opery i operze w dobie reprodukcji cyfrowej
  • Jacek Wakar recenzuje "Kto się boi Virginii Woolf” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego
Nowosielski o zagubionej religijności
Foto: VinothChandar/Flickr, lic. CC

"Zagubiona bazylika" to niezwykła i boleśnie celna diagnoza współczesności - opowieść o utraconej wrażliwości religijnej, o odarciu religii z tajemnicy, o zagrożeniach kultury pozbawionej metafizyki. Publikacja ta zbiera rozproszone artykuły Nowosielskiego: eseje z Inności Prawosławia, wstępy do katalogów, wykłady, rozprawy, w tym teksty dotąd niepublikowane, odnalezione w pracowni artysty. Tom opracowany przez biografistykę artysty Krystynę Czerni.
Ponadto w naszej popołudniowej audycji: relacja ze spotkania z cyklu "Sztuki wykonawcze: źródła i mediacje" (tym razem "o muzyce, sensualności i seksualności, o mitologicznych personach w zdemitologizowanej rzeczywistości, o multimedialności opery i operze w dobie reprodukcji cyfrowej"), a także recenzja teatralna Jacka Wakara ("Kto się boi Virginii Woolf” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w warszawskim teatrze IMKA). Rozmowa z twórcami >>>
Do wysłuchania rozmów zaprasza Katarzyna Nowak.


Zobacz więcej na temat: dzieje się jerzy nowosielski
Czytaj także

Duchowe malarstwo Jerzego Nowosielskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 21:30
- Fizycznie nie miał siły pracować, natomiast w jego wyobraźni do końca powstawały obrazy - wspominali przyjaciele. 21 lutego miną dwa lata bez wybitnego polskiego malarza. Zapraszamy do wysłuchania audycji, która powstała tuż po śmierci artysty.
rozwiń zwiń