Lavelli: Gombrowicz oznaczał ciężką pracę w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 14:40
Argentyński reżyser wyreżyserował wszystkie dramaty Grombrowicza. Jak mówił w Dwójce, aktorzy są przyzwyczajeni do poszukiwania tego, co realistyczne, przejrzyste, łatwe do przekazania, a sztuki Polaka wymagały czegoś zupełnie innego...
Audio
Witold Gombrowicz na premierę dramatu Iwona, księżniczka Burgunda czekał blisko 20 lat
Witold Gombrowicz na premierę dramatu "Iwona, księżniczka Burgunda" czekał blisko 20 latFoto: Wikimedia Commons/fot. Bohdan Paczowski/ Public domain

- Gombrowicz miał taką manierę szlifowania tekstu, wręcz dłubania w nim, przycinał go i nadymał się ze słów. To kreowało pewien liryzm wokół rzeczy, które stawały się obsesjami bohaterów jego dramatów. Bardzo mi się to podobało, ale oznaczało ciężką pracę w teatrze - tłumaczył Lavelli.
Pół wieku temu Jorge Lavelli wystawił "Ślub" Gombrowicza w Paryżu. Premiera zbiegła się z powrotem pisarza do Europy. Przy premierze z 1963 roku Lavelli współpracował z Krystyną Zachwatowicz.
- Uzyskaliśmy zgodę Gombrowicza - opowiadał o początkach współpracy z pisarzem Jorge Lavelli w "Wybieram Dwójkę" - Autor bardzo się ucieszył i udzielił nam błogosławieństwa. Gombrowicz nie widział nigdy tego przedstawienia, miał astmę, ale spotkaliśmy się i opowiedział mi nad czym wtedy pracował, mówił o roku spędzonym w Berlinie i tak dalej. O "Ślubie" dużo korespondowaliśmy. Wymieniliśmy kilka ważnych i drogich mi listów na ten temat.
Sukces spektaklu oraz następnych przedstawień Lavellego, który w teatrze zrealizował wszystkie dramaty Gombrowicza, sprawiły, że pisarz zyskał sławę i międzynarodowy rozgłos.
Z Jorge Lavellim rozmawiała Barbara Schabowska.

Czytaj także

Odtajniony dziennik Gombrowicza. "Cielesność, finanse, konflikty”

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 09:45
- Niczego nowego nie dowiedziałam się podczas tej lektury. To, co mnie uderzyło, to sposób, w jaki Witold przedstawiał różne rzeczy - mówiła w Dwójce Rita Gombrowicz o "Kronosie", publikowanych właśnie intymnych zapiskach jej męża.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rita Gombrowicz: w "Kronosie" uderzył mnie brak poezji i fantazji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 20:40
- To kompletna historia Witolda Gombrowicza, jego życia. W tej książce znajdują się wszystkie aspekty egzystencji, także jego ciało, finanse i aspekt towarzyski - mówiła w Jedynce Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muza Strindberga. Wyzwolona kobieta, której nie mógł znieść

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:30
- Strindberg wybierał sobie kobiety energiczne, mające własne zainteresowania. Jednocześnie domagał się, żeby były jak liany, które oplatają mężczyznę i są w każdej chwili do usług - opowiada prof. Sokół w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gombrowicz: pisarz odważny czy bezczelny?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 09:01
Po 44 latach od śmierci autora ukazuje się wreszcie "Kronos” – owiany tajemnicą dziennik intymny Witolda Gombrowicza. – Lekturę tego dzieła warto poprzedzić "Dziennikiem”, bo "Kronos” daje raczej suchą materię faktów – mówił w "Klubie Trójki” profesor Jerzy Jarzębski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rita Gombrowicz: moje książki są jak Google dla Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 12:08
23 maja ukazały się intymne zapiski Gombrowicza. – Powiedział mi kiedyś, że jeśli wybuchnie pożar, mam zabrać tylko umowy z wydawcami i "Kronosa”. I uciekać – wspominała w "Klubie Trójki” Rita Gombrowicz.
rozwiń zwiń