Grzegorz Górny: kultura łączy się z bezpieczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:00
- Funkcjonuje termin "wojny kulturowe". Można zadać pytanie: jak to się dzieje, że można połączyć dwa tak różne pojęcia jak "wojna" i "kultura"? - zastanawiał się w Programie 2 Polskiego Radia Grzegorz Górny, członek Rady Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Janusz Baczynski

Posłuchaj
08:33 Wybieram Dwójkę 27 maj 2021 16_31_34.mp3 Grzegorz Górny o temacie kultury podczas Kongresu Polska Wielki Projekt (Wybieram Dwójkę)

W roku pandemii nie mogło być innego tematu niż bezpieczeństwo. Koronawirus uzmysłowił nam wszystkim, z jak kruchym i ulotnym, a zarazem niezbędnym dobrem mamy do czynienia. W tegorocznej odsłonie Kongresu Polska Wielki Projekt kultura łączy się z bezpieczeństwem - informują organizatorzy.

Dlaczego właśnie kultura? Odwołując się do Sun Tzu, chińskiego stratega sprzed 25 stuleci i jego "Sztuki wojny", Grzegorz Górny przekonywał, że prawdziwe wojny wygrywa się przez działania niemilitarne. - Największe sukcesy odnosi się wpływając na psychikę, myśl, refleksję przeciwnika, czyli na sferę kultury - podkreślił. - Ideałem jest zdobycie wrogiego państwa bez przypuszczania szturmu, obalanie bez długotrwałych działań, a preferuje się działania, które mają zdezintegrować kulturę przeciwnika.


jest zamek w warszawie 1200.jpg
Zamek Królewski w Warszawie w czasach II RP

Sun Tzu podaje trzynaście złotych zasad sztuki wojennej, a wszystkie odnoszą się do sfery kultury. Znalazły się wśród nich: buntowanie młodych przeciw starym, ośmieszanie tradycji, uwodzenie muzyką w celu osłabienia woli walki, sianie zamętu w obozie przeciwnika. - Okazuje się, że sfera ducha, kultury jest z jego punktu widzenia bardziej newralgiczna niż kwestie dotyczące militariów - opowiadał gość Dwójki.

Czytaj także:

- Ta sfera może być osłabiana niekoniecznie przez wroga, który działa, także przez procesy kulturowe i cywilizacyjne - zaznaczył Grzegorz Górny. - Jeżeli widzimy, że następuje proces dekulturacji, pewien regres, powinien to dla nas być dzwonek ostrzegawczy, sygnał alarmowy, że dzieje się coś złego, skoro tak ważna sfera, nawet z punktu widzenia strategii państwa, jest zagrożona.


Fałkowski 1200.jpg
Zamek Królewski w Warszawie bohaterem Kongresu Polska Wielki Projekt

Podczas spotkań, paneli i dyskusji Kongresu Polska Wielki Projekt zaproszeni goście podejmą problematykę bezpieczeństwa kulturowego, a także roli symbolicznego miejsca debat kongresu: Zamku Królewskiego w Warszawie. Dwa panele poświęcone zostaną koncepcji jego odbudowy realizowanej przez prof. Jana Bogusławskiego oraz przeszłości i wizji przyszłości.

Drugi dzień Kongresu (sobota 29 maja) odbędzie się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Grzegorz Górny (członek Rady Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt)

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 16.30

uk