more_horiz

Bohdan Krywopust. Kompozycje z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 12:00
- Dziękuję, że Polska walczy razem z nami, także kulturą, pomaga również twórcom - przy stoliku naszej radiowej kawiarni, obok redaktora Andrzeja Sułka, tym razem zasiadł Bohdan Krywopust, kompozytor, pianista i wydawca muzyki ukraińskiej.
Bohdan Krywopust jest nie tylko kompozytorem, ale również pianistą
Bohdan Krywopust jest nie tylko kompozytorem, ale również pianistąFoto: Shutterstock/carlos castilla

Bohdan Krywopust tworzy muzykę symfoniczną, chóralną i kameralną. Komponował również dla kina i teatru. Jako pianista występuje solowo i w zespołach kameralnych. Utwory Bohdana Krywopusta są wykonywane na Ukrainie i poza jej granicami, w tym regularnie na międzynarodowych festiwalach "Kyiv Music Fest" i "Muzyczne Premiery Sezonu" w wykonaniu najlepszych ukraińskich zespołów.

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej >>>

Kompozytor urodził się w 1975 roku w Zaporożu, a w latach 1993-2000 studiował w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P. Czajkowskiego, którą ukończył w specjalnościach kompozycja (w klasie Lwa Kołoduba, 1998) i fortepian (w klasie Tatiany Roszczynej, 2000). Staż w katedrze kompozycji ukończył w 2004 pod kierunkiem Hennadija Liaszenki.

Stypendysta "Gaude Polonia"

Był stypendystą programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP "Gaude Polonia" (2003) pod kierunkiem Aleksandra Lasonia. - Z tego czasu mam wiele związków z Polską - zaznaczył. - Także jako wydawca zrealizowałem blisko 15 projektów. We współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaczęliśmy wydawać Chopina, edycję narodową, której w Kijowie nie było.

"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Koncert charytatywny Polskiego Radia i Narodowego Centrum Kultury >>>>

W czasie studiów był laureatem międzynarodowych konkursów kompozytorskich i pianistycznych, m.in. w 1992 roku jako kompozytor otrzymał pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie im. M. Łysenki. Jest laureatem Nagrody im. Ł. Rewuckiego (2005), Nagrody im. B. Latoszyńskiego (2006), Nagrody im. M. Łysenki (2019). Od roku 2000 jest członkiem Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy. W latach 2009-2011 był dyrektorem międzynarodowego festiwalu "Forum Muzyki Młodych". 

Nuty dla szkół i konserwatoriów

Po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę tamtejsze szkoły muzyczne borykały się z brakiem nut. Wynikało to z trudnej sytuacji finansowej Narodowego Towarzystwa Muzycznego. Nasz gość od sierpnia 2010 roku jest dyrektorem wydawnictwa nutowego "Muzyczna Ukraina" i dzięki jego pracy adepci szkół muzycznych i konserwatoriów mają dostęp do szerokiego spektrum partytur.

[wykorzystano materiały ze strony Fundacji Pro Musica Viva]


Posłuchaj
59:38 2022_03_20 09_59_56_PR2_Cafe_Muza.mp3 Bohdan Krywopust, ukraiński pianista i kompozytor (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Bohdan Krywopust (kompozytor, pianista)

Data emisji: 20.03.2022

Godzina emisji: 10.00

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem