Coraz więcej Polaków czuje się lekceważonych przez władzę

Z 36 proc. do 44 proc. wzrósł odsetek Polaków, którzy w mijającym roku wielokrotnie czuli się lekceważeni przez władzę - to jedyna znacząca zmiana dotycząca samopoczucia Polaków, którą w porównaniu do 2012 r. odnotował CBOS.

2013-12-30, 18:36

Coraz więcej Polaków czuje się lekceważonych przez władzę
. Foto: Glow Images/East News

Odsetek osób z poczuciem lekceważenia przez władzę wzrasta już drugi rok z rzędu osiągając rekordowo wysoki poziom. Porównywalny odsetek odnotowano w analizowanym okresie jedynie w 2003 r. - podkreśla CBOS. Można to wiązać z pogarszającymi się notowaniami rządu, a także z planowanymi zmianami w funkcjonowaniu OFE - wskazano.

Częste odczuwanie wyraźnego lekceważenia przez władzę stosunkowo najczęściej deklarowali badani źle oceniający sytuację materialną swoich gospodarstw domowych (63 proc. z nich doświadczało tego często lub bardzo często), ankietowani w wieku 25-34 lata (57 proc.), absolwenci wyższych uczelni (53 proc.), a także mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast (53 proc.).
W grupach społeczno-zawodowych najbardziej ignorowani przez rządzących czuli się bezrobotni (59 proc.) oraz pracownicy administracyjno-biurowi (52 proc.).

Prawie połowa respondentów (49 proc.) twierdzi, że w 2013 roku często lub bardzo często bywała zdenerwowana, rozdrażniona. Co trzeci ankietowany (34 proc.) wielokrotnie doznawał zniechęcenia, znużenia, praktycznie tyle samo respondentów (33 proc.) często odczuwało bezradność.

Z deklaracji badanych wynika również, że kobiety częściej niż mężczyźni doznawały wszystkich negatywnych uczuć uwzględnionych w sondażu. Szczególnie duże różnice dotyczą takich emocji, jak: stany depresyjne (26 proc. kobiet wobec 14 proc. mężczyzn), bezradność (40 proc. wobec 25 proc.) oraz zdenerwowanie, rozdrażnienie (54 proc. wobec 44 proc.). - Można jednak przypuszczać, że częstsze przyznawanie się kobiet do odczuwania tego typu emocji w pewnym stopniu wynika z większego społecznego przyzwolenia na ujawnianie tego rodzaju uczuć - ocenia CBOS.
W porównaniu z pomiarem ubiegłorocznym ubyło badanych wyczuwających w swoim otoczeniu lęki i obawy (z 50 proc. do 40 proc.), natomiast minimalnie przybyło tych, którzy dostrzegają inne negatywne emocje - ogólne niezadowolenie, brak wiary w jakąkolwiek poprawę (o 3 punkty, do 21 proc.), a także apatię, rezygnację, pogodzenie się z losem (o 2 punkty, do 15 proc.)

REKLAMA

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 grudnia 2013 roku na liczącej 910 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej