Kto zyskuje na ciepłej zimie? Na pewno gospodarka

Wciąż nieznane są dane dotyczące ubiegłorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce. Ekonomiści przewidują, że ciepła zima może jednak poprawić statystyki naszego kraju.

2014-01-10, 08:23

Kto zyskuje na ciepłej zimie? Na pewno gospodarka
Firmy poszukują wykwalifikowanych pracowników. . Foto: sxc.hu/public domain

Posłuchaj

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz (IAR): Kto zyskuje na ciepłej zimie?
+
Dodaj do playlisty

Wyższa temperatura, która daje zarabiać jednym, dla innych może jednak oznaczać kłopoty.

Zima łaskawa dla gospodarki

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz podkreśla, że ciepła zima sprzyja polskiej gospodarce. Pokazują to oczekiwania i prognozy ekonomistów oraz analityków dotyczące produkcji przemysłowej i budowlanej. Rozmówca spodziewa się, że dzięki ciepłemu grudniowi polskie PKB za ostatni kwartał 2013 roku może okazać się lepsze niż przewidywano.

Dla jednych zysk, dla innych straty

Ekonomista przyznaje, że łagodna zima, która dla jednych oznacza zarobek innym może jednak przynieść straty. Zyskać można na ogrzewaniu mieszkania. Pogoda pozwala też na kontynuację zaczętych budów. Ekspert zaznacza jednak, że jeżeli utrzymają się plusowe temperatury, to sezon może zakończyć się stratami dla polskiego sektora turystycznego w górach. Stracić, w opinii ekonomisty, mogą także dostawcy ciepła.

Elektrociepłownie i tak zarabiają

Z ostatnią opinią nie zgadza się prezes PGNiG Termika Andrzej Gajewski. Zarządzający kilkoma elektrociepłowniami w Warszawie i okolicach mówi, że wyższa temperatura w zimie nie musi oznaczać strat dla elektrociepłowni. Andrzej Gajewski tłumaczy, że przy dużych mrozach pracę muszą rozpocząć obiekty, które wytwarzają jedynie ciepło, bez energii elektrycznej. Optymalną temperaturą z punktu widzenia spółki jest pięciostopniowy mróz. Gdy temperatura jest powyżej zera, elektrociepłownie i tak wytwarzają ciepło, które służy do ogrzania miejskiej wody.
W nadchodzącym tygodniu poznamy jedynie dane o grudniowej inflacji oraz produkcji mieszkaniowej w całym 2013 roku. Szczególnie ta druga informacja będzie miała duże znaczenie dla wzrostu polskiego PKB w całym ubiegłym roku.
abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej