Program polskiej energetyki jądrowej przyjęty. Ma ewaluować

Rząd przyjął program energetyki jądrowej, wyznaczający „mapę drogową” do pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Zakłada on, że "polska atomówka"powstanie, kosztem 50 mld zł, do 2030 r. Program będzie monitorowany i ma podlegać ewaluacji.

2014-01-28, 19:35

Program polskiej energetyki jądrowej przyjęty. Ma ewaluować
Generator w amerykańskiej elektrowni atomowej. . Foto: Glowimages.com

Posłuchaj

Rząd przyjął Program Polskiej Energetyki Jądrowej przewidujący powstanie dwóch siłowni. /IAR/
+
Dodaj do playlisty

Program jądrowy to "instrukcja obsługi", w jaki sposób ma powstać ta siłownia. W dokumencie czytamy, że wybór technologii oraz inwestora zagranicznego ma się odbyć w ciągu najbliższych trzech lat, a właściwe rozpoczęcie budowy - w 2019 roku. Pierwszy reaktor ma być gotowy najwcześniej za 10 lat.

„Program polskiej energetyki jądrowej” będzie realizowany w latach 2014-2024. Uwzględniono w nim również działania do 2030 r.

Program, jak czytamy  w komunikacie, będzie monitorowany, a podczas realizacji będzie podlegał ewaluacji. Wyniki będą przekazywane zainteresowanym resortom i instytucjom oraz udostępniane opinii publicznej.

Cztery etapy działań

Harmonogram działań ujętych w programie przewiduje cztery etapy:

REKLAMA

Etap I - od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2016 r. Ujęto w nim prace związane z ustaleniem lokalizacji elektrowni jądrowej i zawarcie kontraktu na dostarczenie wybranej technologii dla pierwszej elektrowni;

Etap II - od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. W okresie tym ma być wykonany projekt techniczny oraz uzyskane, wymagane przepisami prawa, decyzje i opinie;

Etap III - od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2024 r. Przewiduje się uzyskanie pozwolenia na budowę elektrowni wraz z budową pierwszego jej bloku oraz rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni jądrowych, rozruch pierwszego bloku;

Etap IV - od 1 stycznia 2025 r. do końca grudnia 2030 r. Kontynuacja i rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni. Zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej.

REKLAMA

Zakończenie budowy drugiej elektrowni zaplanowano na 2035 r.

Jakie działania zabezpieczające

W programie zapisano zakres działań, jakie należy podjąć, aby bezpiecznie korzystać z energetyki jądrowej w Polsce. Określa on m.in. harmonogram wybudowania dwóch elektrowni jądrowych oraz przygotowania pod te inwestycje infrastruktury.

W dokumencie zostały ustalone role oraz zakres odpowiedzialności instytucji odpowiedzialnych za wdrożenie programu, a także kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Program zawiera również: uzasadnienie ekonomiczne wdrażania budowy energetyki jądrowej w Polsce i możliwości jego finansowania oraz sposoby postępowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi.

REKLAMA

Według dokumentów opracowanych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), wprowadzenie energetyki jądrowej wymaga od 10 do 15 lat prac przygotowawczych, włączając w to samą budowę pierwszej elektrowni. W przypadku Polski, do wdrożenia energetyki jądrowej konieczna jest budowa prawie całej infrastruktury niezbędnej dla rozwoju i funkcjonowania energetyki jądrowej .

Koszt: 50 mld zł

Koszt inwestycji może przekroczyć 50 miliardów złotych. Za budowę odpowiada koncern Polska Grupa Energetyczna. Wspierać ją będą finansowo 3 inne koncerny KGHM Tauron i Enea. Na razie PGE podpisała umowę na wykonanie badań środowiskowych I wybranie najlepszej lokalizacji. Brane są pod uwagę trzy miejscowości, wszystkie nad Bałtykiem: Żarnowiec, Choczewo oraz Gąski.

jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej