Po konsystorzu papieża Franciszka
Po raz pierwszy w historii konsystorz odbył się z udziałem dwóch papieży: obecnego Franciszka i jego poprzednika Benedykta XVI.
2014-02-24, 22:00
Posłuchaj
To pierwsza od ubiegłorocznej abdykacji Benedykta XVI uroczystość w bazylice watykańskiej z udziałem dwóch papieży. W trakcie konsystorza godność kardynała otrzymało 18 dostojników kościelnych z całego świata.
Franciszek chce mieć wpływ na każdą decyzję związaną z funkcjonowaniem Watykanu
„Kościół potrzebuje waszej jedności, współpracy, odwagi w głoszeniu Ewangelii i modlitwy” – powiedział papież Franciszek nowym członkom Kolegium Kardynalskiego. Wśród nich nie było Polaków.
- Nominacje pokazują wektor tego pontyfikatu, ponieważ nominaci, którzy otrzymali godność kardynalską będą stanowić realne wsparcie dla papieża w Kurii Rzymskiej. Franciszek żeby utrzymać dyskurs jaki objął, musi budować silne zaplecze nauczone doświadczeniem, tak aby nie powtórzyła się sytuacja, kiedy mieliśmy do czynienia z odsuwaniem papieża. Franciszek chce mieć wpływ na każdą decyzję związaną z funkcjonowaniem Watykanu – powiedziała w PR24 dr Magdalena Ogórek, historyk kościoła.
Papież pokazuje, że należy korzystać z wiedzy osób świeckich
Papież Franciszek powołał 15 osobową Radę ds. Ekonomicznych. Zasiada w niej osiem osób duchownych – kardynałów i biskupów - oraz siedem osób świeckich. Według gościa PR24 jest to kolejny gest w obrębie jednorocznego pontyfikatu Franciszka.
- Papież pokazuje, że należy korzystać z wiedzy osób świeckich, ekspertów, którzy są w stanie uzdrowić obszary, które ewidentnie szwankują wewnątrz Watykanu. Rada ta ma decydować o polityce finansowej Stolicy Apostolskiej, więc przed nią bardzo odpowiedzialne zadanie – oceniała Gość PR24.
REKLAMA
Obecność na konsystorzu papieża emeryta rozbudziła nadzieję na to, że Benedykt XVI weźmie udział w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia bieżącego roku.
PR24/RŚ
REKLAMA