Komisarz UE jedzie do Moskwy rozmawiać ws. embarga na wieprzowinę
Unijny komisarz ds. zdrowia będzie osobiście interweniował w sprawie rosyjskiego embarga na unijną wieprzowinę. W piątek Tonio Borg udaje się do Moskwy na rozmowy z rosyjskim ministrem rolnictwa.
2014-02-27, 10:48
Posłuchaj
Zakaz importu mięsa został wprowadzony przez Rosję po wykryciu na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń.
Choroba ASF: Kalemba mówi, że za tydzień ruszy specjalny skup trzody
Regionalizacja zamiast pełnego embarga
Komisja Europejska od początku podkreśla, że reakcja Rosji na wykrycie choroby w Unii jest przesadzona. Tonio Borg będzie więc apelował w Moskwie o zastosowanie przez rosyjskie władze zasady regionalizacji. Oznacza ona, że import mięsa wstrzymany jest tylko z obszarów objętych chorobą, a nie z całej Unii Europejskiej. W tym celu - po wykryciu przypadków afrykańskiego pomoru świń na Litwie, a później także w Polsce, Bruksela objęła skażone województwa strefą buforową.
To będą trudne rozmowy
Dotychczasowe próby przekonania Rosji do zmiany stanowiska nie przyniosły rezultatów. Komisja Europejska liczy, że w piątek uda się wreszcie osiągnąć postęp w rozmowach, ale nie ma zbyt wysokich oczekiwań.
W obliczu dotychczasowej niemocy Brukseli, kilka krajów członkowskich zdecydowało się w ostatnich dniach działać na własną rękę w sprawie embarga. Spotkało się to z krytyką Komisji, która uważa, że w takich kwestiach należy działać wspólnie.
REKLAMA
Producenci trzody: ASF uderza we wszystkich
Dwa przypadki dzików zakażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń skomplikowały sytuację wszystkich producentów trzody chlewnej w Polsce. Najtrudniejsza sytuacja występuje w powiatach objętych tzw. strefą buforową, ale bardzo duże problemy mają również producenci z powiatów ościennych - mówił w audycji "Najbliżej Siedlec" na antenie Polskiego Radia RDC prezes Podlaskiego Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej Janusz Lech.
Ceny wieprzowiny spadają
- W powiatach siedleckim, sokołowskim czy węgrowskim również mamy spadek cen - powiedział gość RDC. Dodał, że producenci trzody nie mają też pewności, że kolejne zakażone sztuki dzików nie pojawią się na ich terenie i strefa buforowa nie zostanie rozszerzona.
Janusz Lech stwierdził, że producenci ze strefy buforowej niepokoją się także o możliwości uboju zwierząt w zakładach, z którymi dotychczas nie współpracowali. Dotyczy to zarówno sposobu dostarczania zwierząt, jak i ceny. Prezes Podlaskiego Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej skarżył się, że duże podmioty, profesjonalnie zabezpieczające się przed wirusem ASF, są traktowane tak samo jak drobni producenci.
Tak zwaną strefę buforową utworzono w kilku powiatach województwa podlaskiego, jednym mazowieckiego i dwóch lubelskiego. Wczoraj minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się tam specjalny skup trzody chlewnej.
abo
REKLAMA