Były terrorysta na królewskim bankiecie

W pierwszym dniu pierwszej w dziejach, wizyty prezydenta Irlandii w Wielkiej Brytanii, sensację wywołało zaproszenie na bankiet na zamku w Windsorze byłego terrorysty.

2014-04-08, 23:16

Były terrorysta na królewskim bankiecie

Posłuchaj

Były terrorysta na królewskim bankiecie. Relacja Grzegorza Drymera (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wśród gości Elżbiety II znalazł się wicepremier Irlandii Północnej Martin McGuinness, z republikańskiej partii Sinn Fein. W latach 70. był zastępcą komendanta IRA w Derry.
Królowa nie dała tego odczuć McGuinnessowi, ale jego obecność mogła być dla niej niemiła. W 1979 roku straciła ulubionego kuzyna, hrabiego Mountbattena, który zginął wraz z 14-letnim wnukiem u zachodnich wybrzeży Republiki Irlandii w zamachu bombowym IRA na jego jacht. Pięć lat wcześniej Martin McGuinness odsiedział wyrok w Republice, przyłapany z transportem ponad stu kilogramów materiału wybuchowego.
Radio BBC zaprosiło do dyskusji o spuściźnie terroru polityka Sinn Fein, Connora Murphy i syna jednej z ofiar IRA, Stevena Golda. Ich dyskusja rzuciła światło na niezabliźnione rany w Irlandii: - Ja jestem w stanie powiedzieć, że brytyjskie państwo nie miało racji stosując przemoc. Czy Connor Murphy jest w stanie powiedzieć, że to co robiła IRA było niesłuszne?- pytał Steven Gold. Ale nie doczekał się takiej deklaracji Murphy'ego: - Nie uważam, że to co robiła IRA było niesłuszne. Przeprowadziła wiele niewybaczalnych akcji, ale myślę, że miała prawo podjąć walkę zbrojną.
Jak dotąd ani IRA, ani Sinn Fein nie przeprosiły za lata terroryzmu, co najwyżej wyrażając żal, że pociągnął niewinne ofiary.

McGuinness wygłosił wykład o pokoju>>>

W południe rozpoczęła się pierwsza w historii wizyta państwowa prezydenta Republiki Irlandzkiej w Wielkiej Brytanii. Michael Higgins z małżonką zostali powitani na dworcu w Windsorze przez królową Elżbietę II i jej męża księcia Filipa, a potem przejechali karocami na zamek królewski w eskorcie gwardii.

Już dwa lata temu podczas swojej epokowej wizyty w Dublinie królowa Elżbieta II zdobyła się na gest, który zjednał jej serca Irlandczyków, składając wieniec pod pomnikiem irlandzkich patriotów poległych w wojnie wyzwoleńczej przeciw Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

IAR/asop

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej