Co to jest subkonto w ZUS i do czego posłużą środki tam gromadzone

Zgodnie z reformą emerytalną z roku 1999 wszyscy pracujący Polacy mają konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Subkonto z kolei jest specjalnym rodzajem konta także w ZUS, które ma każdy, kto należy do jednego z otwartych funduszy emerytalnych.

2014-04-15, 06:40

Co to jest subkonto w ZUS i do czego posłużą środki tam gromadzone
Do 31 lipca tego roku podejmujemy decyzję czy pozostajemy w OFE i nasza składka będzie dzielona miedzy subkonto w ZUS i OFE.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Od 1 maja 2011 r. ZUS prowadzi subkonta, po decyzji Sejmu o obniżeniu składki trafiającej do OFE. Jak m.in. sprawdzić ile jest zgromadzonych na nim pieniędzy, mówi Wojciech Andrusiewicz z ZUS./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Składka na ubezpieczenie emerytalne przekazywana jest do ZUS przez płatnika składek w wysokości 19,52 proc. podstawy wymiaru składek, z czego – począwszy od składek należnych za maj 2011 r. – część ewidencjonowana jest na subkoncie

Czym różni się subkonto od indywidualnego konta

Od 1 maja 2011 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi subkonta, po decyzji Sejmu o obniżeniu składki trafiającej do OFE. Decyzję o utworzeniu subkonta podjęto w celu rozdzielenia składek z I. filaru, które wpływają na konto w ZUS – od tych z II. filaru, ponieważ inny jest sposób ich waloryzacji.

– W odróżnieniu od konta emerytalnego, na którym waloryzacja odbywa się przez pomnożenie zgromadzonego kapitału, przez wskaźnik waloryzacji zależny od inflacji i wzrostu płac w gospodarce, to na subkoncie waloryzacja jest związana z jednym czynnikiem: wzrostem PKB w kraju – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS.

Waloryzacja polega więc na pomnożeniu kwoty składek, środków i odsetek za zwlokę, zewidencjonowanych na subkoncie, przez wskaźnik rocznej waloryzacji, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w „Monitorze Polskim”, w terminie do dnia 15 maja każdego roku. Wskaźnik rocznej waloryzacji jest równy średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących, za okres ostatnich 5 lat poprzedzających termin waloryzacji.

REKLAMA

W wyniku przeprowadzonej waloryzacji stan subkonta nie może ulec obniżeniu.

Ważne!

II. filar (kapitałowy) ma charakter obowiązkowy dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r., które podlegają ubezpieczeniom społecznym, natomiast osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. – mogły indywidualnie podjąć decyzję o przystąpieniu do II. filaru.

Ile procent składek trafi na subkonto w ZUS

Kiedy subkonto zostało utworzone trafiało tam 5 proc. składek ubezpieczonych. Obecnie to 4,38 proc., ale od 1 kwietnia możemy podjąć decyzję, czy nadal ma tam tyle trafiać, czy może 7,3 procent.

– Do 31 lipca tego roku podejmujemy decyzję czy pozostajemy w OFE i nasza składka będzie dzielona miedzy subkonto w ZUS i OFE, czy też przenosimy całość naszej składki z II. filaru do ZUS. Jeżeli przenosimy, to na subkonto będzie odprowadzane 7,3 proc., natomiast jeżeli nie przenosimy całości naszych składek do ZUS, to do OFE będzie wpływało 2,92 proc. składki, a na subkonto nadal 4, 38 proc. – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz.

Składki zapisywane na subkoncie

REKLAMA

Jeśli ubezpieczony podejmie decyzję o przekazywaniu składki do OFE i w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. złoży do ZUS „Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych” – to począwszy od składki należnej za lipiec 2014 r. – część składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru będzie odprowadzana przez ZUS do wybranego przez niego OFE, a część w wysokości 4,38 proc. podstawy wymiaru składki będzie ewidencjonowana na subkoncie.

Po podjęciu decyzji o dalszym przekazywaniu części składki do OFE, na subkoncie ubezpieczonego pozostaną środki zewidencjonowane dotychczas oraz  środki  przekazane przez OFE 3 lutego 2014 r., odpowiadające wartości 51,5 proc. umorzonych jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka OFE, a także bieżące składki.

Rachunek: za i przeciw, czyli ZUS czy OFE

Przed podjęciem decyzji o wyborze między OFE i ZUS warto porównać warunki, które proponują oraz rozważyć korzyści i ryzyka.

Problem:

Otwarte Fundusze są atrakcyjne, ponieważ pieniądze są tam dziedziczone. Czy w ZUS też są dziedziczone?

REKLAMA

Odpowiedź:

– Środki na subkoncie, podobnie jak środki zgromadzone w OFE są dziedziczone. Dziedziczenie odbywa się na tych samych zasadach. Więc jeżeli dojdzie do rozwodu, podziału majątku, czy też do śmierci osoby, która miała swoje składki zapisywane na subkoncie, to wszystkie osoby wskazane dziedziczą te składki. Tak samo przy rozwodzie, zostaje składka podzielona między małżonków. Odbywa się to na identycznych zasadach, jak w przypadku OFE – odpowiada ekspert z centrali ZUS.

Jak dowiedzieć się o stan subkonta

Wysokość środków zgromadzonych na subkoncie można sprawdzić na kilka sposobów. W każdym momencie można to zrobić po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Z Zakładu dostajemy też informacje o stanie konta ubezpieczonego.

– Ubiegłoroczna informacja dotyczyła lat 2011-2012, natomiast w 2015 roku będzie następna taka informacja, która obejmie lata 2013 i 2014. W każdej chwili też ubezpieczony, który nie ma dostępu do komputera, może się udać do najbliższej placówki, jednostki ZUS i tam na sali obsługi klienta uzyska również taka informację – podkreśla Wojciech Andrusiewicz.

Zarówno kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego, jak również kwota zwaloryzowanych środków zewidencjonowana na subkoncie będą podstawą do obliczenia przyszłej emerytury.

REKLAMA

Więcej informacji na stronie www.zus.pl

Sylwia Zadrożna/mb

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1717).

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 637).

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej