Zaszczep się na zdrowie
Odra, gruźlica czy tężec to groźne choroby, które w dużej mierze udało się wyeliminować dzięki szczepieniom ochronnym. Jednak coraz więcej ludzi neguje konieczność dokonywania szczepień profilaktycznych.
2014-04-23, 15:00
Posłuchaj
W najbliższych dniach w Polsce obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień. Akcja jest corocznie przeprowadzana przez Światową Organizację Zdrowia.
- Takie akcje są potrzebne. Zwłaszcza, że istnieją ruchy, które opierając się na pozornie naukowych podstawach, kwestionują zasadność szczepień – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zieliński z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Ruchy antyszczepionkowe nieskuteczne
Obecności lobby antyszczepionkowego w naszym kraju nie wpłynęło jednak znacząco na liczbę wykonywanych szczepień w Polsce.
- Mimo działalności ruchów antyszczepionkowych, poziom zaszczepienia dzieci w naszym kraju nadal wynosi ponad 98 proc. W zakresie szczepień obowiązkowych nie przestaliśmy być jednym z liderów w Europie – dodał Gość PR24.
REKLAMA
Szczepienia obowiązkowe
O ile korzystamy z darmowych szczepień obowiązkowych, to już niechętnie dokonujemy profilaktycznych zastrzyków chroniących nas m.in. przed wirusem grypy.
- Wymaga się od lekarzy, aby kontrolowali to, czy rodzice szczepią swoje dzieci. W większości przypadków te szczepienia są wykonywane. Jednak niewielu ludzi korzysta nieobowiązkowych, płatnych szczepień, które także są pożyteczne. W okresie zachorowań na grypę, na tę chorobę cierpi około miliona osób. To powoduje nie tylko cierpienia ludzi, ale także straty ekonomiczne – ocenił prof. Andrzej Zieliński.
Celem obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień, który odbędzie się pod hasłem „Zaszczep w sobie chęć szczepienia” jest podnoszenie świadomości w zakresie konieczności ochrony każdego dziecka przed chorobami, którym można zapobiec dzięki szczepieniom ochronnym.
PR24/MP
REKLAMA
REKLAMA