Ograniczenie odszkodowań za wywłaszczenia zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że roszczenia poszkodowanych wywłaszczeniami w czasach PRL mogą zostać ograniczone do wysokości rzeczywistej szkody, bez uwzględnienia utraconych korzyści z tytułu posiadania nieruchomości.

2014-04-24, 17:19

Ograniczenie odszkodowań za wywłaszczenia zgodne z konstytucją
. Foto: creationc/sxc.hu/cc

Posłuchaj

Sędzia sprawozdawca TK Małgorzata Pyziak-Szafnicka o odszkodowaniach (IAR/B.Falkowska)
+
Dodaj do playlisty

Wyrok Trybunału dotyczy orzeczeń o odszkodowaniach, wydanych przed wejściem w życie Konstytucji z 1997 roku.

Jak podkreślała sędzia sprawozdawca Małgorzata Pyziak-Szafnicka obecne gwarancje konstytucyjne w sprawie rekompensowania szkód mogą dotyczyć tylko tych powstałych w wyniku działania władz administracyjnych po wejściu w życie obecnie obowiązującej ustawy zasadniczej.
Trybunał rozpatrywał połączone skargi konstytucyjne czworga spadkobierców osób, których majątek został znacjonalizowany w latach 50. i 60. Skarżący nie uzyskali odszkodowania w pełnej wysokości, bowiem nie przyznano im rekompensaty za utracone korzyści z tytułu posiadania nieruchomości, które zostały wywłaszczone.

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego sprawy takie, z jaką przyszli do Trybunału skarżący, powinny być objęte odpowiednią ustawą reprywatyzacyjną, nie można natomiast tych roszczeń dochodzić na podstawie zapisów Konstytucji, powstałych po zaistnieniu szkody.
Trybunał zaznaczył, że skarżący otrzymali zwrot części majątku, i odszkodowanie za utratę mienia którego nie zwrócono.
W orzeczeniu podkreślono, że przyjęta ustawa reprywatyzacyjna także zakładała zwrot 50 procent wartości mienia utraconego w czasach PRL, nie zaś rekompensowanie pełnej wysokości szkody.
Po wyroku Trybunału skarżący nie kryli rozczarowania. Nie chcieli jednak wypowiadać się na temat decyzji ani ujawnić jaka jest wartość rekompensat, których się domagali.

mc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej