Solidarna Polska: nowa konstytucja albo śmierć

Takim hasłem ugrupowanie Zbigniewa Ziobry chce promować swój projekt nowej ustawy zasadniczej.

2014-05-03, 18:30

Solidarna Polska: nowa konstytucja albo śmierć
Patryk Jaki. Foto: jaki.p

Posłuchaj

Patryk Jaki o propozycjach Solidarnej Polski dotyczących zmiany konstytucji/IAR
+
Dodaj do playlisty

Patryk Jaki przedstawił dokument na Placu Zamkowym w Warszawie, chwilę po zakończeniu uroczystości rocznicowych uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Poseł Solidarnej Polski mówi, że kluczową zmianą ustrojową byłoby wprowadzenie systemu prezydenckiego. Zwraca uwagę, że najmocniejsze państwa na świecie, takiej jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Niemcy opierają się na silnej władzy wykonawczej.
Solidarna Polska chce też kompleksowych zmian w systemie sprawiedliwości, a także w prawie wyborczym. Mowa między innymi o zniesieniu immunitetów, bezpośrednich wyborach na marszałków i starostów, wzmocnieniu roli referendum, a także wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych.
Solidarna Polska w poniedziałek ma złożyć projekt uchwały w sprawie powołania komisji konstytucyjnej.

W całej Polsce mają miejsce uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja:nabożeństwa, defilady, apele, koncerty, rodzinne majówki.

223 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

<<<223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja>>>

REKLAMA

Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominający o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w 20. wieku.

FILM: - Szanujmy naszą współczesną konstytucję. Doceńmy efekty naszej walki, wyrzeczeń i poświęceń, efekt naszej pracy i wysiłku, mądrości twórców odrodzonej, demokratycznej i niepodległej Ojczyzny - wzywał w święto 3 maja Bronisław Komorowski.

TVN24/x-news

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

REKLAMA

<<<Prezydent Komorowski w radiowej Jedynce>>>

pp/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej