Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z konstytucją. Będziemy pracować do 67. roku życia
Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny w środę. Sędziowie zakwestionowali jedynie zrównanie wieku kobiet i mężczyzn w emeryturach częściowych.
2014-05-08, 10:28
Posłuchaj
Rządową reformę, podnoszącą wiek emerytalny do 67. roku życia dla mężczyzn i kobiet, zaskarżyły do Trybunału: OPZZ, NSZZ "Solidarność" oraz grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.
Zróżnicowanie praw kobiet i mężczyzn w przypadku emerytur częściowych - niekonstytucyjne
Zróżnicowanie praw kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o emerytury częściowe, jest niekonstytucyjne - uznał w środę niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny.
Wyższy wiek emerytalny: w 2040 roku znowu zmiany? >>>
Ustawa z 2012 r. pozwala przejść wcześniej na częściową, 50-procentową emeryturę; kobietom w wieku 62 lat, mężczyznom - 65 lat.
TK w uzasadnieniu: Sejm miał prawo podwyższyć wiek emerytalny
- Polski ustawodawca miał prawo do podwyższenia wieku emerytalnego - powiedziała, uzasadniając środowy wyrok TK, sędzia-sprawozdawca Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz.
- Państwo zobowiązane do świadczeń emerytalnych, które ma zarazem świadomość złej kondycji systemu emerytalnego ma nie tylko prawo, ale i powinność podjęcia działań naprawczych - podkreśliła w uzasadnieniu. Te działania naprawcze mogą obejmować różne dziedziny życia i wzajemnie się uzupełniać - dodała.
REKLAMA
- Ustawodawca Polski, jak to miało miejsce w wielu krajach - zarówno zasobnych jak i ubogich - wybrał jako główny środek naprawczy podwyższenie wieku emerytalnego. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że mógł był to uczynić - podkreśliła.
Z wyrokiem nie zgadzają się związki zawodowe
Z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nie zgadzają się OPZZ i SLD. Szef Porozumienia Jan Guz, powiedział, że jego związek nie przyjmuje takiego wyroku, tak zresztą jak - jego zdaniem - większość społeczeństwa. - Wzięto pod uwagę tylko racje ekonomiczne, które prezentuje strona rządowa, nie wzięto pod uwagę, że duża część społeczeństwa przepracowała wiele lat i odłożyła sobie na zasłużoną emeryturę - mówił Jan Guz. Dodał, że pozostaje czekać na najbliższe wybory, i podobnie jak w Niemczech czy Francji, zmienić obecne prawo.
Dariusz Joński z SLD zaznaczył że jego partia będzie walczyć o zmianę niekorzystnych - według niego - przepisów i powrót do starych uregulowań . Jak dodał, SLD będzie korzystał w tej walce z pomocy OPZZ.
PiS: to wyrok na zamówienie
- To wyrok na zamówienie - tak profesor Józefa Hrynkiewicz mówi o dzisiejszym wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W Trybunale posłów PiS reprezentowała prof. Józefa Hrynkiewicz.
Jak podkreślała, mimo wyroku, uważa, że ustawa wydłużająca wiek emerytalny narusza konstytucję. - Rząd w sposób absolutnie brutalny wprowadził tę ustawę i skoro już to zrobił, Trybunał ją zatwierdził - mówi profesor Hrynkiewicz.
REKLAMA
Sejm obiecuje doprecyzowanie przepisów
Z kolei przedstawiciel Sejmu Borys Budka nie krył satysfakcji i przekonywał, że cel ustawy jest jasny i precyzyjny. Dlatego zapewnił, że przepisy będą doprecyzowane jak najszybciej.
Orzeczenie Trybunału oznacza w praktyce, że od 2013 roku wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc - dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 roku, a dla kobiet - w 2040 roku. Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat.
Trybunał orzekał w pełnym 14-osobowym składzie. Orzeczenie nie było jednogłośne. Odrębne zdanie do wyroku zgłosiło 6 sędziów.
Zarzuty wobec ustawy emerytalnej
-Główny zarzut to jednak naruszenie konwencji organizacji pracy, która nie pozwala na przekroczenie granicy 65 lat przy ustalaniu wieku emerytalnego - mówił dziennikarzom jeszcze przed rozprawą pełnomocnik "Solidarności" profesor Marcin Zieleniecki.
Jak tłumaczył, problem zdolności do pracy osób starszych został potraktowany zdawkowo. Stwierdzono, że skoro żyją dłużej, to są w dobrym zdrowiu. A to - przekonywał profesor Zieleniecki - nie jest prawdą, co pokazują badania GUS i Eurostat.
REKLAMA
Jan Guz: trzeba zmienić całe prawo dotyczące zabezpieczenia emerytalnego >>>
O bezzasadności podwyższania wieku emerytalnego mówił we wtorek również przewodniczący OPZZ, Jan Guz.
Źródło: TVN24/X-news
IAR/PAP, awi
REKLAMA
Polecane
REKLAMA