Bezradna OBWE?

Swoim zasięgiem obejmuje pięćdziesiąt państw. Utworzona w 1995 roku Organizacja Współpracy i Bezpieczeństwa w Europie stanowi instrument współczesnego dialogu, wczesnego ostrzegania zapobiegania konfliktom choć w ograniczonej do tzw. miękkich gwarancji bezpieczeństwa formie.

2014-05-07, 15:57

Bezradna OBWE?
. Foto: EPA/ALEXEY DRUGINYN

Posłuchaj

07.05.14 dr Sławomir Klimkiewicz „Wizyta obecnego Sekretarza Generalnego OBWE w Moskwie jest istotnym wydarzeniem (…)”.
+
Dodaj do playlisty

OBWE realizuje swe zadania w wymiarze politycznym, ekonomicznym i wojskowym. Kremlowscy doradcy apelują do OBWE i ONZ o „dołożenie wszelkich możliwych starań, aby zorganizowane zostały rokowania zwaśnionych stron”.

Wizyta szefa organizacji

Szef OBWE Didier Burkhalter w Moskwie przeprowadzi rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem o kryzysie na Ukrainie. Kremlowska Rada uważa, że dialog zwaśnionych Ukraińców jest niezwykle ważny dla: Ukrainy, Rosji, Unii Europejskiej i całej Europy.

- Deklaracje ministra Siergiera Ławrowa wskazują, że droga do rozmów jest bardzo długa. To otwiera przestrzeń do udziału OBWE czyli wyspecjalizowanej organizacji, która dysponuje doświadczeniem w negocjowaniu, rozładowywaniu napięcia. Wizyta obecnego sekretarza Generalnego w Moskwie jest istotnym wydarzeniem. Zgoda Władimira Putina na rozmowy z władzami OBWEjest dużym zaskoczeniem- powiedział dr Sławomir Klimkiewicz, Collegium Civitas, dyplomata.

- Kwietniowe ustalenia z Genewy ma duże znaczenie. Rosja przed tymi porozumieniami ostrzegała Ukrainę, teraz skrupulatnie to wykorzystuje. Warunkiem powodzenia rozmów jest udział grup separatystycznych w tych rozmowach. Ci, którzy chcą włączyć się w zorganizowanie „okrągłego stołu” na Ukrainie nie wierzą w skuteczność rozmów - relacjonował Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.

REKLAMA

Rozmowy obustronne

Rada kremlowska deklaruje, że chce być partnerem misji obserwacyjnej OBWE w tym procesie. Niestety szeroka i ponadregionalna struktura OBWE bardzo często uniemożliwia wprowadzanie efektywnych mechanizmów bezpieczeństwa w odniesieniu do Europy.

- Udzielenie OBWE mandatu do prowadzenia negocjacji może otworzyć inną przestrzeń. To ogromna szansa na to, aby obie strony zgodziły się na podjęcie rozmów ze sobą. OBWE w pełni podziela krytyczne oceny struktur administracyjnych Ukrainy, które są pozostałością z innych czasów. Dlatego należy podjąć próbę dialogu, który wypracuje nową formę administracyjną, która osłabi konflikt - dodał dr Sławomir Klimkiewicz.

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej