Co młodzi wiedzą o 04.06.1989r.?

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca szkoły do przeprowadzenia Lekcji Wolności, podczas których młodzi ludzie poznają bliżej wydarzenia 1989 roku. Czy Polacy dobrze znają najnowszą historię naszego kraju?

2014-05-13, 18:26

Co młodzi wiedzą o 04.06.1989r.?
. Foto: flickr.com/platformaobywatelskarp

Posłuchaj

13.05.14 Przemysław Krzyżanowski: „Chcemy zainteresować młodzież wydarzeniami sprzed 25 lat, które zmieniły polską rzeczywistość(...)”
+
Dodaj do playlisty

25 lat po wyborach czerwcowych w Polsce słabnie społeczeństwo obywatelskie. Świadczy o tym niska frekwencja na niemal wszystkich wyborach oraz brak zainteresowania sprawami polityki. Akcje z okazji rocznicy wydarzeń 04.06.1989r mają popularyzować najnowszą historię wśród młodych ludzi.

– To, że coraz mniej osób chodzi na wybory, świadczy o tym, że mamy do odrobienia lekcję obywatelską. Takie akcje, które Ministerstwo Edukacji propaguje wśród uczniów wszystkich poziomów edukacyjnych, są na pewno jedną ze ścieżek, które do postawy obywatelskiej zmierzają – podkreślał w PR24 Przemysław Krzyżanowski, wiceminister Edukacji Narodowej.

Informacje na temat wydarzeń 1989 roku rzadko pojawiają się na zwyczajnych lekcjach historii, ponieważ w większości szkół nie udaje się zrealizować, wykraczających poza podstawę programową, tematów z historii najnowszej.

– W gimnazjum podstawa programowa z historii kończy się na roku 1918. W związku z tym, historię najnowszą poruszamy na zajęciach dodatkowych i fakultetach, a także przy okazji lekcji wolności. Już w tym tygodniu przygotowujemy i prowadzimy w naszym gimnazjum wystawy i projekty związane z 25-leciem wolnych wyborów. Chodzi o to, żeby uczniowie w jak najszerszym zakresie zapoznali się z tą tematyką – powiedział w PR24 Zbigniew Wójcik, historyk z gimnazjum 46 z Warszawy.

REKLAMA

Żywa historia

Lekcje wolności to akcja skierowana zarówno do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów, jak i szkół podstawowych. W ich przeprowadzenie angażują się również rodzice i dziadkowie uczniów.

– Chcemy, żeby uczniowie zauważyli, że ta historia jest cały czas żywa i są wśród nas osoby, które przeżyły te wybory. 4 czerwca, w ramach podsumowania projektu, odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział kombatanci ze zgrupowania AK Chrobry. Pokażą oni również drogę do wolności z okresu II wojny światowej – podkreślała Anna Kozłowska, historyk ze szkoły podstawowej nr 26 im M. Biernackiego.

Urny Wolności

4 czerwca na ulicach kilkudziesięciu polskich miast zostaną ustawione urny wyborcze. Mają one przypominać Polakom, że to właśnie wybory rozpoczęły przemiany w naszym kraju.

– To właśnie wokół tego biało-czerwonego pudełka wydarzyła się nasza historia. To nie był cud, to my tego dokonaliśmy. Doprowadziliśmy do demokratycznych wyborów i demokratycznie wybraliśmy. To nasz wspólny dorobek, jako społeczeństwa – stwierdził w PR24 Mateusz Luft z inicjatywy Razem ’89.

REKLAMA

Kontener wolności

W ramach swojego drugiego projektu, Inicjatywa ’89 planuje zebrać świadectwa związane z transformacją ustrojową wśród mieszkańców 25 polskich miast. Akcja Kontener Wolności rozpocznie się w Warszawie, a jej finał odbędzie się w Gdańsku.

– Zależy nam na tym, żeby ludzie opowiedzieli, czym dla nich jest wolność. Chcemy zbierać takie historie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo się różnimy i jak bardzo różnią się nasze losy po 1989 roku – podkreślał Gość PR24, Mateusz Luft.

PR24/Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej