„Gospodarz z energią”: rolnicy coraz bardziej zainteresowani instalacjami OZE

2014-05-15, 12:12

„Gospodarz z energią”: rolnicy coraz bardziej zainteresowani instalacjami OZE
Kolektory słoneczne. Foto: Glow Images

Możliwości wyboru mikroinstalacji OZE jest wiele. Począwszy od systemów fotowoltaicznych, poprzez małe elektrownie wiatrowe, mikrobiogazownie, a kończąc na kolektorach słonecznych czy kotłach na biomasę.

Posłuchaj

Zdzisław Ginalski, doradca rolno-środowiskowy z radomskiego oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o OZE (Polskie Radio)
+
Dodaj do playlisty

Polscy rolnicy wykazują coraz większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii.

- Najczęściej pytają o opłacalność takich instalacji w swoich gospodarstwach i źródła ich finansowania – mówi Zdzisław Ginalski, doradca rolno-środowiskowy z radomskiego oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Dodatkowe źródła dochodu

Jak wyjaśnia Ginalski, typowy rolnik inwestujący w OZE lub planujący takie inwestycje, zajmuje się produkcją rolno-zwierzęcą i poszukuje dodatkowych źródeł dochodu.

- Parytet dochodowy z rolnictwa jest niższy niż z pozostałych działów gospodarki, stąd w Polsce rolnicy też poszukują przeróżnych źródeł dodatkowych dochodu – przyznaje Ginalski.

REKLAMA

Najpopularniejsze kolektory słoneczne

Rolnicy najczęściej decydują się na instalację kolektorów słonecznych.

- Rolnik jest bardzo zajęty od początku wiosny do późnej jesieni pracami przede wszystkim polowymi czy dodatkowym biznesem i montaż takich kolektorów jest to duże ułatwienie. Rolnik przychodzi z pola zmęczony i ma ciepłą wodę gotową do użytkowania w domu – mówi Ginalski.

Oprócz kolektorów słonecznych rolnicy instalują w swoich gospodarstwach również pompy ciepła, małe wiatraki, a obecnie największe zainteresowanie budzi fotowoltaika, czyli wykorzystywanie światła słonecznego do produkcji energii.

Kryteria wyboru

Rolnicy, podejmując decyzję o inwestowaniu w instalacje pozwalające im korzystać z odnawialnych źródeł energii, wybierają takie rozwiązania, które ułatwiają im funkcjonowanie w życiu codziennym.

REKLAMA

Drugim, bardzo istotnym kryterium wyboru w tym przypadku, są finanse. Rolnicy zwracają uwagę nie tylko na cenę instalacji, ale również na okres zwrotu zainwestowanych w OZE pieniędzy oraz możliwość uzyskania dotacji na taką inwestycję.

Zwiększanie świadomości

Jak przyznaje Ginalski, rolnicy co prawda mają świadomość tego, jak można ograniczyć zużycie energii elektrycznej w ich gospodarstwach, ale ciągle mają problemy ze zmianą operatora czy  wyborem odpowiedniej taryfy.

- Najczęściej rolnicy patrzą tylko na rachunek, jaki dostają od operatora (…) Trzeba jeszcze uświadomić rolników, jak oszczędzać energię – mówi Ginalski.

Energia odnawialna: korzyści z OZE nie tylko dla środowiska, ale i naszych portfeli >>>

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej