Narodowy Program Zwalczania Cukrzycy
Na całym świecie na cukrzycę cierpi prawie czterysta milionów ludzi. Tylko w Polsce z chorobą zmagają się trzy miliony osób, a ta liczba ciągle rośnie. Tymczasem nad Wisłą nie ma programu, który zapobiegałby nowym zachorowaniom i minimalizował powikłania związane z cukrzycą.
2014-05-19, 15:11
Posłuchaj
W Polsce funkcjonują programy dotyczące zwalczania chorób układu krążenia czy profilaktyki nowotworów. Choć cukrzyca jest schorzeniem wymagającym stworzenia narodowego programu, w kraju nadal nie funkcjonuje taki projekt.
- Narodowe programy tworzy się wtedy, gdy choroba powszechna i jej leczenie wykracza poza jedną dziedzinę medycyny. Chorzy na cukrzycę wymagają pomocy kardiologów, nefrologów, okulistów i wielu innych specjalistów – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Projekt ustawy
Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą rozpoczęła działania prowadzące do stworzenia obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej powstania Narodowego Programu Leczenia Cukrzycy i jej Powikłań.
- Jednym z założeń projektu jest wyposażenie placówek diabetologicznych w kamery cyfrowe wykonujące badania dna oka. Ten rutynowy test pozwala bowiem najszybciej wykryć zmiany cukrzycowe. Utrwalenie obrazu pozwala na dokładniejszą diagnostykę i chronienie chorych przed utratą wzroku – tłumaczył Gość PR24.
REKLAMA
Drugim z kluczowych założeń programu miałoby być przeciwdziałanie amputacjom kończyn. Cukrzyca prowadzi bowiem między innymi do uszkodzeń naczyń krwionośnych.
Zagraniczne wzory
Szacuje się, że już za piętnaście lat na całym świecie z cukrzycą będzie zmagać się ponad pół miliarda mieszkańców świata. Wiele państw wprowadza narodowe programy walki z cukrzycą.
- Wzorem pod tym względem są nie tylko państwa skandynawskie, Holandia czy Wielka Brytania. Programy dotyczące leczenia cukrzycy funkcjonują też między innymi w Rumunii – podkreślał prof. Leszek Czupryniak.
PR24/MP
REKLAMA
REKLAMA