Czy Szkocja potrzebuje niepodległości?

Ruszyła oficjalna kampania referendalna w Szkocji, ale zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy niepodległości kraju rozpoczęli swoje kampanie znacznie wcześniej. Według sondaży większość Szkotów opowiada się za pozostaniem w strukturach Zjednoczonego Królestwa.

2014-05-30, 12:16

Czy Szkocja potrzebuje niepodległości?
. Foto: flickr/Kat Signer

Posłuchaj

30.05.14 Dr Małgorzata Kaczorowska „Zwolennicy nieodłączania się Szkocji wskazują na zdecydowaną gotowość Londynu do pomocy choćby w sytuacjach kryzysowych (…)”
+
Dodaj do playlisty

Kampania „Razem Lepiej” utrzymuje przewagę nad obozem niepodległościowym i obecnie osiąga w sondażach 46 proc., a jej notowania ciągle rosną. Narodowcy z kampanii „Tak” w ostatnich sondażach uzyskali 34 proc. poparcia. Szczególnym ciosem dla nacjonalistów jest postawa szkockiej młodzieży, która zdecydowanie opowiedziała się przeciw niepodległości.

Argumenty za i przeciw

Przeciwnicy niepodległości Szkocji uzyskali potężny argument ekonomiczny. Według analiz Ministerstwa Finansów w Londynie koszty opuszczenia Zjednoczonego Królestwa byłyby bardzo wysokie. Pod znakiem zapytania stanęłaby także dalsza przyszłość Szkocji w Unii Europejskiej.

– Zwolennicy nieodłączania się Szkocji wskazują na zdecydowaną gotowość Londynu do pomocy choćby w sytuacjach kryzysowych. To casus choćby ostatniego kryzysu ekonomicznego, gdy Londyn włożył ogromne pieniądze w ratowanie szkockiego systemu bankowego. Kolejnym argumentem ekonomicznym jest formuła finansowania Szkocji w ramach Barnett formula, która stwarza możliwość przekazania Szkotom większych funduszy per capita niż ma to miejsce w Anglii – mówiła w PR24 dr Małgorzata Kaczorowska, politolog.

Europejskie separatyzmy

Nie tylko Szkocja zdecydowała się na przeprowadzenie referendum w kwestii wystąpienia z dotychczasowej wspólnoty. Podobne dążenia można zaobserwować także w innych regionach Europy. Parlament Kraju Basków przyjął dokument, który stwierdza, że region ma prawo do samostanowienia. Przykładów narastania separatyzmów jest jednak o wiele więcej.

REKLAMA

– Jeżeli Szkocja wyznaczy wyraźną drogę , czyli referendum zakończy się zwycięstwem zwolenników niepodległości kraju, to mogą podnieść się głosy innych regionów, które dążą do niezależności. Katalonia zgłosiła projekt referendum tuż po głosowaniu szkockim, lecz hiszpański trybunał orzekł niezgodność z Konstytucją. Poza Wenecją także Kreta podejmuje działania na rzecz swojej autonomii. W Belgii natomiast narastają antagonizmy między Flamandami a Walonami – wskazywała rozmówczyni PR24.

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej