Czas w kosmosie

Upływ czasu jest czymś względnym. Niekiedy, zwłaszcza kiedy znajdujemy się pod presją, godzina upływa w mgnieniu oka, a gdy się nudzimy minuty dłużą się w nieskończoność. W kosmosie czas biegnie jeszcze inaczej.

2014-05-31, 11:40

Czas w kosmosie
. Foto: flickr.com/zooboing

Posłuchaj

31.05.14 Dr Tomasz Rożek: „Nie znam prawa fizycznego, które wykluczałoby stworzenie maszyny cofającej czas (…)”
+
Dodaj do playlisty

Miesiące, tygodnie, dni i godziny w kontekście wszechświata są niezwykle małymi jednostkami czasu. Człowiek, aby dotrzeć do innych galaktyk potrzebowałby tysięcy lat.

- Czas dla każdego organizmu biegnie inaczej. W naszym świecie – nawet jeśli jedziemy autostradą – w skali kosmosu poruszamy się tempem ślimaka. Nie ma czegoś takiego jak czas uniwersalny. Czas jest tak samo względny jak gust czy zapach – mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz naukowy.

W kosmosie odległości mierzone są w latach świetlnych. Jest to dystans, jaki światło pokonuje w próżni w czasie roku juliańskiego.

Powstanie czasu

Przyjmuje się, że kosmos powstał w czasie Wielkiego Wybuchu. Wraz z powstaniem kosmosu zrodziła się materia, energia i czas.

REKLAMA

- W kwestii powstania czasu nie ma jednej odpowiedzi, która nie podlegałaby dyskusji wśród fizyków. Przyjmuje się, że zarówno czas, jak i przestrzeń powstały w momencie Wielkiego Wybuchu. Nie wiemy natomiast, czym było to wydarzenie. Potrafimy jedynie określić, co stało się chwilę po Wielkim Wybuchu – tłumaczył dr Tomasz Rożek.

Dr Tomasz Rożek w rozmowie z Pauliną Kozion wyjaśniał także między innymi, na czym polega paradoks bliźniąt.

PR24/MP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej