Tydzień na świecie

Spotkanie „Trójkąta Królewieckiego”, kolejna tura negocjacji gazowych i początek mistrzostw świata w piłce nożnej. To główne wydarzenia ubiegłego tygodnia, które komentowali w Polskim Radiu 24 dr Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej UW i Andrzej Jonas, redaktor naczelny tygodnika „The Warsaw Voice”.

2014-06-15, 18:16

Tydzień na świecie

Posłuchaj

15.06.14 Dr Kazimierz Wóycicki: „Imprezy sportowe zmieniają się w igrzyska gladiatorów(…)”
+
Dodaj do playlisty

We wtorek ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Rosji spotkali się w Petersburgu w ramach „Trójkąta Królewieckiego”. Szefowie dyplomacji rozmawiali przede wszystkim o możliwościach osiągnięcia porozumienia w sprawie kryzysu na Ukrainie.

Tymczasem na wschodzie Ukrainy nadal niespokojnie – separatyści zestrzelili samolot ukraińskich sił zbrojnych.

- W katastrofie zginęło 49 ukraińskich wojskowych. Wydaje się, że nie da się już obronić twierdzenia, iż to nie rosyjskie wojska są w stanie zbrojnej konfrontacji z Ukraińcami, a siły separatystyczne dysponujące nowoczesnym sprzętem. Rozmowy w ramach „Trójkąta Królewieckiego” są dopiero początkiem działań prowadzących do kompromisu – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Jonas, redaktor naczelny tygodnika „The Warsaw Voice”.

Zdaniem Radosława Sikorskiego zapewnienie Siergieja Ławrowa o tym, że sytuacja, jaka miała miejsce na Krymie nie powtórzy się, było najważniejszym rezultatem spotkania ministrów trzech państw.

REKLAMA

Redukcja cen gazu

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Komisji Europejskiej szukali w środę konsensusu w sprawie dostaw gazu na Ukrainę. Moskwa zaproponowała obniżkę ceny surowca o 100 dolarów za 1000 metrów sześciennych i przedłużenie okresu spłaty długu przez Kijów. Ukraina nie zgadza się na takie rozwiązanie.

- Moskwa udzielała takiego rabatu Ukrainie do momentu aneksji Krymu. Obniżenie cen gazu o 100 dolarów wcześniej było zapłatą za użytkowanie baz wojskowych na półwyspie. Po przejęciu tego obszaru, Rosjanie podwyższyli cenę surowca – tłumaczył Andrzej Jonas.

Zaangażowanie Unii Europejskiej w negocjacje gazowe między Ukrainą a Rosją może prowadzić do konsolidacji Wspólnoty w sprawie polityki energetycznej.

- Rosja - stawiając pewne sprawy wobec Ukrainy na ostrzu noża - zmusza Europejczyków do dyskusji. To jest słabość Moskwy – nie dyskutuje ona już bowiem tylko z Kijowem, ale z całą Unią Europejską – dodał dr Kazimierz Wóycicki, Centrum Europy Wschodniej UW.

REKLAMA

Mundial pod znakiem protestów

Mistrzostwa świata w piłce nożnej rozgrywane w Brazylii odbywają się w cieniu protestów tamtejszego społeczeństwa. Brazylijczycy są niezadowoleni między innymi z wysokości kosztów organizacji imprezy.

- Na całym świecie mamy do czynienia z komercjalizacją sportu zawodowego – wszelkie imprezy zmieniają się w igrzyska gladiatorów. Być może mundial w Brazylii rozpocznie dyskusję nad tym, czym powinien być sport – komentował dr Kazimierz Wóycicki.

PR24/MP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej